Lokalni izbori neće se u nedjelju održati u Mariupolju, posljednjem velikom gradu na proruskom ukrajinskom separatističkom istoku koji je pod kontrolom Kijeva.
Predsjednik Petro Porošenko optužuje prorusku oporbu da je potkopala održavanje lokalnih izbora u tom strateškom lučkom gradu.
Pročitajte i ovo
Operacija tajne službe
U Moskvi ubijen programer koji je modernizirao ruske projektile, navodno ga likvidirali Ukrajinci: "Kriv je za smrti tisuća nedužnih"
Oglasila se Moskva
Hoće li Rusija lansirati još jednu hipersoničnu balističku raketu? Kremlj najavio odgovor na ukrajinski napad
"Birališta se u Mariupolju nisu otvorila jer na glasačka mjesta nisu pristigli listići. Treba odgoditi izbore jer su listići tiskani s velikim pogreškama", rekla je članica lokalnog izbornog povjerenstva Natalija Kaščij.
Listići su tiskani u tiskari oligarha Rinata Ahmetova, bivšeg financijera proruskog predsjednika Viktora Janukoviča.
"Treba tiskati glasačke listiće u novoj, neovisnoj tiskari", rekla je Kaščij, dodajući da ovi omogućuju prijevare.
LOBIRA, ALI NE IDE Novi problem za (ne)moćnog Putina
Porošenko optužuje prorusku oporbu za potkopavanje izbora u Mariupolju, gradu od pola milijuna stanovnika. "Oporbeni blok, nasljednik Janukovičeve Stranke regija na jugoistoku zemlje, još uvijek nije shvatio kako organizirati poštene izbore", kazao je u priopćenju.
Ukrajinci su u nedjelju počeli glasovati na lokalnim izborima, a njihove bi odluke mogle biti ključni test za prozapadnog predsjednika Porošenka koji gubi popularnost na proruskom istoku zemlje i izostanka reformi koje je obećao. Izbori se ne provode na područjima koja nadziru pobunjenici.
Umorni od rata i ekonomske krize
Ukrajinci su u nedjelju počeli glasovati na lokalnim izborima, umorni od rata i ekonomske krize, a njihove bi odluke mogle biti ključni test za prozapadnog predsjednika Petra Porošenka.
Ukrajinci biraju nove gradonačelnike i općinska vijeća a izbori se održavaju nakon donošenja novog izbornog zakona u srpnju ove godine i ustavne reforme usmjerene na decentralizaciju i jačanje regionalne i lokalne samouprave. Birališta su otvorena u 6 sati po GMT-u, zatvaraju se u 18 sati, a rezultati će biti poznati tek za nekoliko dana s obzirom na kompliciran sustav prebrojavanja glasova. Izlazne ankete nisu predviđene.
Izbori se smatraju testom za predsjednika Porošenka, koji gubi popularnost zbog sukoba na proruskom istoku zemlje i izostanka reformi koje je obećao.
Izbori se neće provesti na područjima koja nadziru pobunjenici, gdje je u 18 mjeseci poginulo više od 8000 ljudi.
Borbe su ondje od rujna gotovo posve utihnule, no mirovni proces, koji se odvija pod pokroviteljstvom Europljana, tek je u povojima. I dok neki ukrajinskom predsjedniku predbacuju da nije ispunio obećanje da će prekinuti rat u roku tri mjeseca od svojeg izbora u svibnju 2014., drugi smatraju da je pristao na ponižavajuće ustupke separatistima, koje podržava Kremlj.
Ukrajina započela s povlačenjem lakog topništva s istoka zemlje
Predstavnici bivšeg režima proruskog predsjednika Viktora Janukoviča, srušenog u veljači 2014. nakon tromjesečnih proeuropskih prosvjeda na Majdanu ugušenih u krvi, mogli bi postići dobar rezultat u ključnim rusofonim regijama poput Harkiva i Dnjipropetrovska, koji graniče s područjima sukoba, kao i u Odesi na Crnom moru, smatraju analitičari.
Proruska oporba, ali i stranka bivše premijerke Julije Timošenko Otadžbina, koja je članica vladine koalicije, igraju na kartu razočaranja Ukrajinaca teško pogođenih ekonomskom krizom i pritisnutih visokim porezima koje su nametnuli zapadni vjerovnici. Čini se da njihovi populistički slogani nailaze na plodno tlo.
Vladina koalicija koja je dobila 70 posto glasova na zadnjim parlamentarnim izborima prije godinu dana danas ima potporu 45 posto birača, odnosno samo 21 posto kad je riječ o njezinu srcu - Bloku Petra Porošenka i Narodnoj fronti premijera Arsenija Jacenjuka, pokazuju ankete. Predsjednikove poteze ne odobrava 71 posto birača, a prije manje od dvije godine izabran je s 54,7 posto glasova.
Jacenjukova stranka koja ima potporu manje od 2 posto birača ne sudjeluje na nedjeljnim izborima.
Stručnjaci upozoravaju također na potencijalno velik proboj Oporbenog bloka, nasljednika Janukovičeve Stranke regija na jugoistoku zemlje.
U Harkivu, velikom industrijskom gradu od 1,5 milijuna stanovnika, koji graniči s pobunjeničkim istokom zemlje, kontroverzni gradonačelnik Genadij Kernes, bivši Janukovičev saveznik optužen za otmice i mučenja proeuropskih prosvjednika, ima velike izglede da bude ponovno izabran. Protukandidat mu je nepoznat poslovni čovjek kojeg je kandidirao Blok Petra Porošenka.
U Odesi, bitka se vodi između gradonačelnika Genadija Truhanova, koji je podržavao proruske prosvjede, i Saše Borovika, Nijemca ukrajinskog podrijetla koji je diplomirao na Harvardu i radio kao pravnik za Microsoft, a nedavno je dobio ukrajinsko državljanstvo. On ima potporu predsjednika Porošenka i guvernera regije Odese Mihaila Sakašvilija, bivšeg gruzijskog predsjednika i reformatora, a nakratko je bio zamjenik ministra gospodarstva prije nego je napustio vladu kritizirajući je za nesposobnost.
Izbore u Ukrajini pratit će promatrači OESS-a i Europskog parlamenta. Šef promatračke misije Europskog parlamenta hrvatski je eurozastupnik Andrej Plenković (HDZ). Plenković, koji je i predsjednik delegacije EP-a za Ukrajinu, predvodit će sedmeročlano izaslanstvo u kojem je i drugi hrvatski zastupnik Tonino Picula (SDP).
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook