Prema ruskoj agenciji, dvojica osumnjičenih već su priznali kako su punih šest godina iznosili skupocjene eksponate iz Ermitaža i prodavali ih na crnom tržištu.
Pročitajte i ovo
Policija traži lopova
Razbojnik u Zagrebu ženama krao nakit: Jednoj s vrata strgnuo "nekoliko tisuća eura"
Razbojništvo na Maksimiru
Zaprijetio im pištoljem u autu pa ukrao nakit vrijedan nekoliko stotina tisuća eura
Uprava muzeja prošlog je ponedjeljka objavila kako je iz muzeja ukraden 221 eksponat, pretežito umjetnički predmeti s dragim kamenjem, ikone i emajlirani nakit, u ukupnoj vrijednosti od gotovo 4 milijuna eura.
Priznanje nestanka skupocjenih eksponata u ruskoj je javnosti potaknuo burnu diskusiju o mjerama osiguranja skupocjenih kulturnih dobara izloženih u državnim muzejima.
Među ukradenim predmetima nalazi se nakit i emajlirani predmeti nastali od XV do XIX stoljeća kao unikatna djela ruskog postupka umjetničkog emajliranja nanošenjem porculana na listiće srebra i zlata. Državni ured za očuvanje kulturnih dobara Rusije odmah je dan nakon objave krađe eksponata iz Ermitaža, sastavila i distribuirala popis nestalih predmeta uz njihove fotografije, te kontaktirala sve važnije muzeje i trgovine antikvitetima u zemlji i inozemstvu.
Muškarci uhićeni kao glavni osumnjičenici za krađu su, kakao javlja ruska agencija Interfax, već priznali i na koji način su točno iz muzeja iznijeli 70 eksponata i kome su ih preprodali. Također su priznali kako im je u krađi pomagala jedna od zaposlenica muzeja koja je prošle godine u studenom, kad je počela redovna inventura muzejskog fundusa, doživjela srčani udar i umrla na radnom mjestu.
U protekla dva dana pronađena su dva eksponata iz nestale zbirke. U četvrtak je policiji anonimno telefonom javljeno da u je u kućnoj veži jedne zgrade u Sankt Peterburgu u kanti ostavljena vreća s jednom od najskupocjenijih ikona s popisa nestalih eksponata, a jedan trgovac antikvitetima iz Moskve u petak je prijavio kako posjeduje ukradeni srebrni pehar sa zlatnim ukrasima. Vrijednost pehara procjenjuje se na gotovo 100 tisuća eura, a moskovski trgovac tvrdi da ga je kupio prije dvije godine i da je rečeno kako je pripadao pokojnom ruskom patrijarhu Alekseju Prvom.