Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Sami se liječe

Ubojiti virus i dalje se širi: 'Situacija je prerasla u najgoru'

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
UN-ov zdravstveni dužnosnik naglasio je da je situacija u zapadnoj Africi prerasla u najgoru u povijesti borbe protiv ebole, te kako će zasigurno potrajati još nekoliko mjeseci.

Veliki broj nepoznatih slučajeva oboljelih od ebole u Siera Leoneu i okolnim zemljama, mogao bi ozbiljno ugroziti čitavo stanovništvo zapadne Afrike, napomenuli su liječnici okupljeni u The Lancetu, ističući probleme s kojima se bore siromašne afričke zemlje.

Pročitajte i ovo Pacijent oboljen od Nipah virusa Panika u Indiji Pomalo zaboravljeni virus ponovno hara! Sve počinje glavoboljom i pospanošću, ali brzo može nastupiti koma Gotovo 100 djece preminulo od ebole (Foto: AFP) Kriza u Kongu Epidemija ebole širi se velikom brzinom: Smrtnost raste, broj zaraženih sve veći

Širenje ubojitog virusa: Obitelji ljube i kupaju umrle, ne žele ih pokopati tjedan dana!

Riječ je o siromašnim zemljama s gotovo nikakvom razinom zdravstvene zaštite. Smrtunosni virus Ebola se ovaj puta pojavila na granici Liberije, Gvineje i Sierra Leonea, piše AFP.

Na skupu je UN-ov zdravstveni dužnosnik naglasio kako je situacija u zapadnoj Africi prerasla u najgoru u povijesti borbe protiv ebole, te kako će zasigurno potrajati još nekoliko mjeseci.

Najgora je situacija u Siera Leoneu, jednoj od najsiromašnijih zemalja na svijetu, koja pati od kroničnog nedostatka liječnika, kao i aparature za prepoznavanje bolesti, te njezino liječenje. Nedostaju i zaštitna odjela za liječnike, zbog čega ova virusna bolest svakog dana uzima brojne žrtve.

'Većina oboljelih od ebole ne prima medicinsku terapiju iz razloga što se oboljeli i njihove obitelji odlučuju na samostalno liječenje, bez ikakvog savjetovanja s liječnicima', rekao je UN-ov dužnosnik na skupu.

Širi se opasan virus za kojeg ne postoji nikakvo cjepivo ni metoda liječenja

'U ovom trenutku, poticaji pacijentima da potraže stručnu dijagnozu, kada sumnjaju u ebolu, su iznimno mali, gotovo nikakvi. Laboratorijska ispitivanja pacijenata su skupa i dugotrajna, dok se dijagnosticira tip zaraze, ona bi u tijelu čovjeka već mogla mutirati te tako liječenje nebi bilo učinkovito', kazao je.

Brojne restrikcije koje je vlast odredila na graničnim prijelazima, kako bi se spriječilo širenje bolesti, nisu pomogle. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije do sada je od ebole umrlo 467 ljudi.

Keiji Fukuda, dužnosnik UN-a, kazao je da je 'nemoguće dati točan odgovor' kada će se širenje bolesti zaustaviti, te koji su razmjeri njezina širenja.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook  

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene