Prema novom ispitivanju javnog mnijenja The Washington Posta i ABC Newsa, Hillary Clinton podržava 48 posto demokratskih birača u Teksasu, a Obamu 47 posto.
Pročitajte i ovo
Irak u središtu TV debate demokratskih predsjedničkih kandidata
SAD: Irak u središtu rasprave demokratskih kandidata za predsjednika
U drugoj velikoj državi koja istoga dana glasuje o predsjedničkim kandidatima - Ohiu, Clinton vodi s 50 posto glasova, prema 43 posto za Obamu.
Da bi ostala u utrci za nominaciju, Hillary Clinton trebaju uvjerljive pobjede u tim državama, izjavio je njezin suprug Bill Clinton, bivši predsjednik SAD-a
Clinton nije pobijedila niti na jednim predizborima od "super utorka" 5. veljače, dok je Obama zabilježio 11 pobjeda za redom. Ta 11. pobjeda stigla je u četvrtak, na predizborima građana SAD-a koji žive u inozemstvu. Od oko 20.000, koliko ih je glasovalo od 5. do 12. veljače, 65 posto ih je podržalo mladog senatora iz Illinoisa, koji nastoji postati prvi predsjednik SAD-a afričko-američkog podrijetla.
U TV raspravi u Teksasu, koju je organizirao CNN, Clinton je imala jednu od posljednjih prilika da pokuša promijeniti trend i izbaciti Obamu s 'kursa' koji ga vodi prema nominaciji. Uz nekoliko oštrijih napada s njezine strane, u raspravi su prevladavali pomirljivi tonovi i politički analitičari ocjenjuju u petak da Clinton "nije uspjela usporiti Obamin zamah".
Najoštriji napad bio je na račun Obaminog plagiranja tuđih fraza u nedavnim govorima, kada je Clinton kazala da "ako cijelu kampanju temeljiš na riječima, onda to bar trebaju biti tvoje riječi...inače predstavljaš Xerox (fotokopiranu) promjenu".
Publika je odgovorila s negodovanjem "buu..buu", a Obama je ocijenio da je prigovor "besmislen" jer su posuđene rečenice od političara iz njegova stožera.
Neslaganje su pokazali i oko odgovora SAD-a na smjenu vlasti na Kubi, pri čemu je Clinton rekla da bi odbila pregovarati s Raulom Castrom prije no što provede reforme, dok bi Obama razgovarao bez "uvjeta", ali s pitanjem ljudskih prava na Kubi na dnevnom redu.
Obama, kojemu Clinton prigovara na preopćenitim porukama i obećanjima bez sadržaja, dobro je parirao u raspravi oko konkretnih mjera za reformu zdravstvenog sustava u SAD-u i drugim pitanjima, i poentirao na svom dosljednom protivljenju ratu u Iraku, za koji je 2002. Clinton glasovala u Senatu.
Kada je Clinton sugerirala kako mu nedostaje iskustva da bude predsjednik, odgovorio je da je njegovo rano protivljenje ratu dokaz da ima bolje prosudbe od nje.
Uz isticanje kako će bez obzira tko dobije nominaciju, demokrati dobro proći na izborima, odnosno osvojiti Bijelu kuću, Clinton je u jednom trenutku rekla kako joj je "čast biti ovdje zajedno s Obamom", što je nagrađeno ovacijama publike, a u minucioznim medijskim analizama već je proglašeno "polupriznanjem" poraza.
Posljednje ankete raspoloženja birača na nacionalnoj razini pokazuju izjednačenost, poput Gallupa 21. veljače - Clinton 45, Obama 44 posto, odnosno manju ili veću prednost za Obamu, a najviše u Zogby/C-SPAN anketi od 20. veljače - 52 posto za Obamu i 38 posto za Clinton.
U broju delagata za nacionalnu konvenciju stranke potkraj kolovoza, Obama ih ima 1.358 a Clinton 1.264, dok je za nominaciju potrebno 2.025 delegata.
Obamina kampanja ostvaruje nedostižnu prednost na financijskoj strani, sa 37 milijuna dolara prikupljenih u siječnju, prema 13.5 za Clinton. U istom razdoblju Obamina kampanja potrošila je 31 milijun dolara, a stožer Clinton 29 milijuna, ukljućujući i pet milijuna njezinih vlastitih sredstava, uloženih u kampanju.
Dokaz da i u politici novac prati pobjednika je i podatak da u veljači Obamin stožer prikuplja oko milijuna dolara na dan, dok drugi tabor nije objavio podatke.
Dodatni znak jačanja i širenja podrške Obami u posljednja dva dana je i potpora radničke federacije "Promjena za pobjedu", koja tvrdi da ima šest milijuna članova i potpora transportnog sindikata Teamster, s oko 1.5 milijuna članova.