Prosvjedovalo se odlaskom do graničnog prijelaza Lazaret, gdje su u spomen na "žrtve etničkog čišćenja i granice" bacili u more vijence, a onda u tišini pješice prešli granicu, javili su slovenski mediji.
Pročitajte i ovo
Svi su poginuli
FOTO Detalji tragičnog pada zrakoplova: Let je bio rođendanski poklon jednom od putnika
Užasno otkriće
Strava u susjedstvu: Mrtva beba pronađena na smetlištu
Paolo Sardos Albertini, jedan od čelnika esulskih organizacija u Italiji, izjavio je za Slovenski radio da se prigodom pada granice treba sjetiti onih koji su bili njezine žrtve.
Političar Roberto Menia je izjavio da bi poštena i slobodna Europa morala skrbiti za to da se esulima vrate kuće jer se oni inače osuđuju na trajni egzodus.
Oko tristo ljudi iz te skupine iz Trsta je prema granici išlo s bakljama, pjevajući talijansku himnu i ariju Zbor sužnjeva iz opere Nabucco, javili su slovenski mediji.
Predsjednik jedne od esulskih udruga Renzo Codarin uputio je novom slovenskom predsjedniku Danilu Tuerku pismo u kojemu ga poziva na dijalog o "pitanjima koja su još otvorena", misleći pritom na napuštene nekretnine nekadašnjih talijanskih izbjeglica iz Jugoslavije, javila je STA.
Slovenija pitanje optantskih nekretnina smatra riješenim jer je na poseban račun izdvojila sredstva za odštetu određena u tu svrhu Rimskim ugovorom između Italije i bivše SFRJ iz 1983. godine, ali ih Italija do sada nije prihvaćala.