U prosvjedima je sudjelovalo više od 150.000 ljudi, kako navode televizijske mreže, a 300.000 prema organizatorima. 'Turska je svjetovna država i to će i ostati', uzvikivali su prosvjednici koji su se okupili na trgu u središtu prijestolnice, pod paskom 4.000 policajaca mobiliziranih za tu prigodu.
Pročitajte i ovo
Samit BRICS-a
Putin: "U tijeku je proces uspostave multipolarnog svijeta i on je nepovratan"
Vatikan za Bektaše
Balkanska zemlja osniva muslimansku državu usred glavnoga grada, imat će putovnice, ali i tajnu službu: "I mi imamo neprijatelje"
Prosvjede je organiziralo 'Društvo Atatuerkove škole mišljenja' koje čuva ostavštinu Mustafe Kemala Atatuerka (1881.-1938.), utemeljitelja moderne i svjetovne turske države. Prosvjednici koji su većinom nosili turske zastave i slike Atatuerka, uputili su se zatim prema mauzoleju 'Oca svih Turaka', gdje su ih čekali desetci tisuća ljudi pristiglih iz svih krajeva zemlje.
Ovo su prvi masovni prosvjedi organizirani nakon 2007., kada se u svim većim turskim gradovima prosvjedovalo protiv Stranke pravde i razvoja (AKP, proizašla iz islamističkog pokreta) koja je na vlast došla u studenome 2002., a koju su pristaše svjetovne države optuživali da islamizira Tursku i da ne poštuje odvojenost države i religije. Prosvjednici su usto izrazili nezadovoljstvo zbog uhićenja intelektualaca koji zagovaraju sekularnu državu, u zadnjih godinu dana.
Uzvikivali su se slogani i protiv vladina rješavanja problema u gospodarstvu i rekordne nezaposlenosti, a neki su upozoravali na istragu o takozvanoj mreži Ergenekon, nacionalističkoj skupini optuženoj za planiranje rušenja Erdoganove vlade. Tu istragu pokrenutu u lipnju 2007. neki smatraju lovom na vještice koji je organizirala stranka premijera Recepa Tayyipa Erdogana.