Ustav kaže da bi ih trebalo biti 13, no već petu godinu za redom neke od najvažnijih odluka u državi donosi njih 12. Devetog siječnja nakon isteka šestomjesečnog produljenja mandata morat će otići još jedan Ustavni sudac akademik Davor Krapac. Knjiga bi s 11 mogla spasti na samo 6 slova već početkom lipnja kada taj rok istekne i za petero sudaca kojima mandat prestaje sutra. A samo šestero sudaca značilo bi i paralizu Ustavnog suda jer ih je za kvorum potrebno najmanje sedmero.
Pročitajte i ovo
Objavljen plan glasanja
SDP neće glasati o ustavnim sucima: "Odluka je bila kratka, ali neće doći do krize"
Izbor ustavnih sudaca
Vladajući prihvatili prijedlog SDP-a: Sabor odgodio glasanje o ustavnim sucima
'Nije država Ustavni sud, znači postoje i druge institucije, ali on je jedna od najviših institucija ustavne vlasti i sasvim sigurno da je zapravo nemoguće zamisliti da država funkcionira bez te institucije. Ona bi mogla živjeti na taj način, ali to u svakom slučaju nije ustavno dopušteno ili dopustivo rješenje', kaže nam docent Đorđe Gardašević, ustavno-pravni stručnjak.
Toliko upražnjenih mjesta može značiti samo jedno - izbor novih sudaca sve je samo ne jednostavan. U posljednjem pokušaju nitko od kandidata nije dobio dovoljan broj glasova. Naime nove suce treba izglasati Sabor i to dvotrećinskom većinom.
ANALIZA IVANE PETROVIĆ Je li Ustavni sud osuđen na konformizam i osrednjost?
'Ono što je problem da u toj cijeloj situaciji nema sankcija ili nema načina da se Sabor natjera da izabere suce koje bi trebao izabrat u Ustavni sud', dodaje Gardašević.
Ustavni sud posljednjih je godina bio i više nego zaposlen. Ocjena ustavnosti tražila se za sve - od zakona do pojedinačnih postupaka. Presude u nekim od najzvučnijih slučajeva poput suđenja Sanaderu i Glavašu ili pak rušenje Obiteljskog, Izbornog ili pak Zakona o ćirilici podigle su mnogo prašine. No prašinu su katkada dizali i sami suci.
Sutkinja Slavica Banić morala se pravdati zbog svojih kontakata sa Zdravkom Mamićem koji je preko nje navodno pokušao utjecati na to da se sruši Zakon o sportu.
Sutkinja Snježana Bagić je pak, nakon što su mediji to otkrili, priznala da je prepisala dio znanstvenog rada.
Ustavne suce štiti imunitet a sam Sud neovisan je o svim tijelima državne vlasti. No za njegovo funkcioniranje ipak je potrebna podrška politike - jer suce treba netko i izabrati.