Dežurni policajac svakih 50 metara, najnoviji modeli letećih radara AWACS-a i patrole na moru pokazuju da turske vlasti primjenjuju najveće mjere sigurnosti za summit G20 u ljetovalištu Antalyji, mjesec dana nakon dosad najsmrtonosnijih terorističkih napada u Ankari s više od 100 mrtvih.
Pročitajte i ovo
Sve snažniji pritisak na Putina
'Imamo timove koji stalno prate gdje treba napraviti dodatni pritisak'
Najavili nove sankcije
Kritike Rusiji: 'Ovo predstavlja prijetnju svijetu'
Više od 12.000 turskih policajaca i žandara bdjet će danju i noću nad 13.000 sudionika summita, među kojima su ruski i američki predsjednici Vladimir Putin i Barack Obama, predstavnici međunarodnih organizacija, humanitarnih udruga, poslovnih ljudi i 2.500 novinara.
Duž tridesetak kilometara ceste od zračne luke do Beleka, gdje se održava summit, svakih 50 metara dežura jedan policajac. Samo osobe s akreditacijom mogu kročiti u "crvenu zonu" s 30 hotela namijenjenih za smještaj sudionika u kojima su prozori zamijenjeni blindiranim staklima.
Francuski stručnjak za protuterorizam: 'Naši najcrnji dani tek su pred nama'
U zoni je postavljeno više od 350 nadzornih kamera s ugrađenim sustavima za očitavanje registarskih vozila i za prepoznavanje lica. Sektor će stalno nadlijetati ultramoderni leteći radari, navodi turski tisak, a lovci F-16 biti u pripravnosti, spremni intervenirati bude li potrebno. Morem će patrolirati brodovi obalnih straža.
"Ako Bog da, ugostit ćemo summit s najmanje mogućih propusta", rekao je turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan.
Turska policija temeljito je diljem zemlje 'pročešljala' krugove u kojima se kreću džihadisti nakon samoubilačkih napada 10. listopada u Ankari u kojima su ubijene 102 osobe, a odgovornost se pripisuje radikalnoj džihadističkoj skupini Islamskoj državi.
Dodatni poticaj iznimnim mjerama sigurnosti bit će zasigurno i teroristički napadi izvedeni u petak navečer u Parizu koje je Turska žestoko osudila rekavši da "to nisu samo napadi protiv francuskog naroda već i protiv čovječnosti, demokracije, sloboda i univerzalnih vrijednosti".
"Teror nema vjere, nacije i nema vrijednosti. Terorizam je zločin protiv čovječnosti", priopćio je ured premijera Ahmeta Davutoglua. "Turska usko surađuje s Francuskom i drugim savezničkim zemljama u borbi protiv terorizma... i odlučno će se protiv njega boriti".
Obama doputovao u Tursku na summit G20
Američki predsjednik Barack Obama doputovao je u nedjelju u Tursku na summit čelnika Skupine 20 najvećih svjetskih gospodarstava (G20), čije je održavanje zasjenjeno napadima u Parizu i zbog kojih će borba protiv militanata Islamske države doći na vrh dnevnog reda skupa.
Obama, koji je nazvao napade u francuskoj prijestolnici sramotnim pokušajem da se terorizira nedužno stanovništvo, suočen je s pitanjem na koji način bi Zapad trebao odgovoriti sada kada je postalo jasno da Islamska država predstavlja prijetnju koja daleko prelazi njezina militantna uporišta u Siriji i Iraku.
Washington očekuje da će Francuska odgovoriti preuzimanjem veće uloge u zračnim udarima protiv Islamske države, koje provodi koalicija na čelu sa SAD-om.
Međutim, Obama također želi nagovoriti druge europske i bliskoistočne države na određenije korake kako bi pokazali svoju vojnu predanost, rekao je jedan američki dužnosnik prije Obaminog odlaska na devetodnevni put u inozemstvo.
Sada treba pričekati i vidjeti hoće li SAD htjeti još veći angažman nakon što je već pojačao zračne udare i poslao mali broj vojnika za specijalne operacije u sjevernu Siriju kako bi savjetovali oporbene snage u borbi protiv Islamske države, piše Reuters.
Posebna deklaracija o napadima u Parizu
Dvodnevni summit G20 okupit će čelnike najvećih svjetskih gospodarstva na lokaciji samo 500 kilometara udaljenoj od Sirije, u kojoj je četiri i pol godine sukoba pretvorilo militante Islamske države u globalnu sigurnosnu prijetnju i izazvalo najveći migrantski val u Europi od Drugog svjetskog rata.
Šefovi država i vlada pripremaju i posebnu deklaraciju vezanu za napade u Parizu, kazalo je više izvora. Ta bi zajednička izjava trebala biti objavljena odvojeno od tradicionalnog zajedničkog završnog priopćenja G20 koje je obično posvećeno ekonomskim pitanjima. Obama bi se trebao sastati s turskim predsjednikom Tyyipom Erdoganom prije početka summita, a kasnije, na radnoj večeri sa svjetskim čelnicima, očekuje se rasprava o Siriji, od protuterorizma do izbjegličke krize. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook