Napominjući da je američkim humanitarcima koji su se zarazili u Liberiji dan neodobreni lijek prije nego što su evakuirani u SAD, stručnjaci među kojima i Peter Piot koji je otkrio ebolu 1976. rekao je da bi i zaraženi Afrikanci trebali dobiti istu šansu.
Pročitajte i ovo
Obećala reforme
'Nikada više ne želim vidjeti ovu organizaciju u situaciji da nije spremna'
Njemačka donira novce
Merkel poziva na reformu WHO-a nakon ebole: 'Trebali smo reagirati prije'
Piot, David Heymann i Jeremy Ferrar, svi utjecajni profesori infektologije i direktori u Londonskoj školi higijene i tropske medicine, Centra Chatham House za globalnu sigurnost zdravlja i zaklade Wellcome Trust kažu da se provode klinička istraživanja nekoliko antiviralnih lijekova, monoklonalnih antitijela i cjepiva za moguće liječenje ebole.
Amerikanci zaraženi ebolom liječe se eksperimentalnim lijekom
"Afričkim vladama trebalo bi omogućiti da donesu informirani izbor hoće li ili neće koristiti te proizvode, primjerice radi zaštite zdravstvenih radnika koji su izloženi posebno visokom riziku zaraze", napisali su stručnjaci u zajedničkom priopćenju.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), "jedino tijelo s potrebnim međunarodnim autoritetom" za odobrenje takvoga liječenja, "mora u tome preuzeti veću ulogu", istaknuli su.
Gotovo 900 ljudi u Gvineji, Siera Leoneu i Liberiji umrlo je, a više od 1600 zaraženo od pojave virusa ebole u Gvineji u veljači. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook