Zahtjev za izručenjem Divjaka upućen je, po njenim riječima, prije više od deset dana. Malović je također izrazila očekivanje da će tužiteljstva Srbije i BiH uskoro postići dogovor vezano uz potpisivanje sporazuma o ustupanju dokaza.
Pročitajte i ovo
pozvao građane
Gradonačelnik u nagradnoj igri ponudio bizarnu nagradu: Ovo će osvojiti troje sretnika
Zahtjev Ministarstva pravosuđa
BiH traži od Austrije izručenje generala Divjaka
'Potpisivanje takvog sporazuma ključni je korak ka unaprjeđenju suradnje u pogledu procesuiranja predmeta ratnih zločina, a samim tim i uspostave pomirenja u regiji', istaknula je Malović.
Okončanje istrage do kraja lipnja
Ministarstvo pravosuđa BiH također je, 9. ožujka, pravosudnim tjelima Austrije uputilo zahtjev za izručenjem Divjaka. Glavni tužitelj tužiteljstva Bosne i Hercegovine Milorad Barašin izjavio je za beogradski dnevnik 'Politika' od petka da će predmet 'Dobrovoljačka' biti procesuiran u BiH, te najavio okončanje istrage do kraja lipnja ove godine.
Barašin je naveo kako to tužiteljstvo vodi istragu u kojoj je 'osumnjičeno 15 osoba', među kojima i nedavno u Beču uhićeni pa uz kauciju oslobođeni umirovljeni general Armije BiH Jovan Divjak.
Jovan Divjak, koji je tijekom rata u BiH bio zamjenik zapovjednika Glavnog stožera Armije BiH, priveden je 3. ožujka u bečkoj zračnoj luci, po tjeralici srbijanskog pravosuđa koje ga tereti za umiješanost u napad u svibnju 1992. u Sarajevu na kolonu bivše JNA koja se povlačila iz glavnog grada BiH pri čemu je poginulo 18 osoba.
>> ICTY: Protiv Divjaka nije bilo dokaza
Divjak je potom uz jamčevinu od 500 tisuća eura oslobođen iz ekstradicijskog pritvora u Beču, uz obavezu da do okončanja ekstradicijskog postupka ostane u Austriji. (Hina)