"Ni životna sredina niti zdravlje ljudi nisu ugroženi", kazao je za beogradsku "Politiku" od četvrtka Slaviša Simić, šef Odsjeka za zaštitu od jonizirajućeg i nejonizirajućeg zračenja Ministarstva za zaštitu životne sredine, koji je obišao Institut za nuklearne nauke u Vinči nakon informacija da je nuklearno gorivo, koje uskoro treba biti prevezeno u podnožje Urala u Rusiji, počelo istjecati.
Pročitajte i ovo
vladina uredba
Vlada je objavila nove cijene goriva: Benzin pojeftinjuje, dizel poskupljuje
Vladina uredba
Ne žurite na pumpe: Od ponoći će gorivo biti jeftinije, evo i koliko
Ministrica znanosti Ana Pešikan tvrdi isto, dodajući da nuklearno gorivo pohranjeno "u Vinči curi više od godinu dana, ali to ne predstavlja opasnost za sigurnost građana i životnu sredinu", te u izjavi za Radio B92 dodaje da je ugovor s Rusijom o preuzimanju nuklearnog otpada iz Vinče u završnoj fazi i da bi trebao biti potpisan potkraj svibnja.
Katarina Petrović, savjetnica za medije ministarstva znanosti, u izjavi za "Politiku" kaže da je informacija o istjecanju nuklearnog goriva "stara vijest", te da ono već dvije godine "sigurno i kontrolirano curi" u odgovarajući bazen. Osnovni problem, po njenim riječima, jest to što se gorivo ne skladišti po europskim standardima, ali za dva mjeseca bi trebala biti završena gradnja hangara u koji će gorivo biti uskladišteno i potom transportirano u Rusiju.
Međunarodna agencija za atomsku energiju potpisala je s Vladom Srbije i Europskom komisijom ugovor vrijedan 8,6 milijuna dolara, namijenjenih zatvaranju nuklearnog reaktora u Vinči, a prema priopćenju Ujedinjenih naroda (UN) od prije nekoliko dana, to je dio svjetske akcije usmjerene na smanjivanje opasnosti od nelegalne trgovine radioaktivnim materijalom.
Za kompletiranje projekta u Vinči potrebno je oko 25 milijuna dolara, u što je uključen i prijevoz nuklearnog materijala, odnosno visokoobogaćenog urana u Rusiju. Nabavu opreme za prijevoz, kontejnere s nuklearnim gorivom, financirat će SAD, a čitav projekt - prema navodima UN-a - predstavlja najveći transport već potrošenog materijala u Europi.
Nuklearni reaktor u Vinči zatvoren je još 1984. godine, a 2002. godine čak 48 kilograma obogaćenog urana, dovoljnog za izgradnju tri nuklearne bombe uklonjeno je iz reaktora i deponirano na sigurno mjesto zahvaljujući zajedničkoj akciji SAD i Rusije, podsjeća beogradski dnevnik "Blic" od četvrtka. Pritom dodaje da to nije dovoljno, s obzirom na to da u četiri depoa u Vinči još ima urana s različitim razinama obogaćenosti, a da je u jednom staro sovjetsko gorivo koje bi moglo biti korišteno za izradu materijala za nuklearno naoružanje, te će ono biti prebačeno u Rusiju.
Osim toga, u planu je i da tisuće kontejnera radioaktivnog otpada i nekorišteni radioaktivni izvori budu premješteni iz starih, propalih skladišta, stavljeni u sigurne bačve i otpremljeni u nova skladišta koja se grade, a konačni cilj je potpuno zatvaranje nuklearnog reaktora u Vinči, za što je plan gotovo završen i trebao bi se početi primjenjivati 2009. godine.