Danilo Tuerk, koji je sudeći po predizbornim anketama favorit u nedjeljnom drugom krugu predsjedničkih izbora u Sloveniji, rekao je da se slovensko ministarstvo vanjskih poslova nepoštenom i netočnom izjavom o njegovu navodnom djelovanju u "jugoslavenskoj delegaciji" 1991. godine, u vrijeme osamostaljivanja Slovenije, umiješalo u predizbornu kampanju i stalo na stranu protukandidata Alojza Peterlea.
Pročitajte i ovo
Slovenija opet ispred ostalih
Ustavni sud odlučio: Svim ženama treba omogućiti medicinski potpomognutu oplodnju
Izbori u Afganistanu
Washington Post: Karzai i Abdulah u drugome krugu
"Nekome se po svoj prilici, u želji da na predsjedničkim izborima pobijedi Alojz Peterle, pomutio razum", rekao je Tuerk, komentirajući izjavu za javnost ministarstva vanjskih poslova u kojoj je navedeno da je Tuerk 1991. godine djelovao u okviru jugoslavenske delegacije pri agencijama UN-a u Ženevi i da se nije prema očekivanjima iz nje povukao nakon što je bivša JNA napala Sloveniju kad je ona proglasila neovisnost.
Tuerk je rekao da je spomenuta izjava netočna i nepoštena jer je tada djelovao po dogovoru sa slovenskom vladom i uživao "puno povjerenje" Dimitrija Rupela koji je u to vrijeme, kao i sada, vodio slovensku diplomaciju.
Tuerk je zato ministarstvo vanjskih poslova pozvao da se ne miješa u izbornu utrku, u pokušaju da netočnim izjavama "promijeni javno mnijenje" u Peterleovu korist.
Alojz Peterle, koji je 1991. godine bio predsjednik vlade, u
ponedjeljak je u predizbornom sučeljavanju s Tuerkom na nacionalnoj televiziji, rekao da Tuerka ljudi koji su vodili osamostaljenje i pri tom "nosili glavu u torbi" nisu doživljavali kao svojega jer je on samo teoretizirao i djelovao u okviru jugoslavenske delegacije u Ženevi.
Tuerk je uzvratio tvrdnjom da ga je tamo poslala Peterleova
vlada, kako bi za slovensku samostalnost stekao simpatije međunarodne javnosti i ubrzao međunarodno priznanje.
Na Tuerkovu tvrdnju da je u Ženevu bio poslan po nalogu tadašnjeg ministra informiranja Jelka Kacina i ministra vanjskih poslova Rupela, slovensko ministarstvo vanjskih poslova u utorak je objavilo "objašnjenje" u kojemu se tvrdi da je istina da je Tuerk djelovao u "jugoslavenskoj delegaciji" u Ženevi, te da iz nje nije istupio, kako se očekivalo, nakon što je "SFRJ napala Sloveniju".
S proglašenjem neovisnosti 25. lipnja 1991. Slovenija je naime sve svoje predstavnike u tadašnjim federalnim tijelima, uključujući i one u diplomaciji, pozvala da daju ostavke i vrate se u Sloveniju.
Slovenski analitičari očekuju da će stranke koje podupiru Alojza Peterlea, a riječ je o strankama u vladi premijera Janeza Janše, do subote pojačati kampanju usmjerenu na dokazivanje koji je od dvojice kandidata bio "državotvorniji" u vrijeme osamostaljenja budući da su u subotu objavljene ankete pokazale da Tuerk kojega podržavaju stranke lijevog centra ima pred Peterleom teško nadoknadivu prednost.