- Anoniman izvor upozorio nas je da je policija izbrisala kompjutorski arhivirane dnevnike policije u Postojni iz vremena kad je u izbjegličkom centru boravila romska obitelj Strojan, a uz to upozorio da bi moglo doći do uništenja i arhiva (o tom slučaju) u drugim policijskim postajama, piše Dnevnik.
Policija je proteklih dana u vezi sa spomenutim zapisima koji
dokazuju da je romska obitelj iz minute u minutu bila praćena i da je bilježeno njeno kretanje, aktivnosti i tko ih posjećuje, to
protumačila kao potpuno zakonitu aktivnost usmjereno na zaštitu spomenute obitelji, a državno tužiteljstvo odbacilo je sumnje pučkog pravobranitelja Matjaža Hanžeka da se radi o kršenju ljudskih prava jer obitelj nije bila u kaznenom postupku.
Pročitajte i ovo
Ometao im rad
Skandal kod susjeda: Policija kazneno prijavila predsjednika Vlade!
(pre)male penzije
Mirovine u regiji: Pogledajte gdje su najveće i tko sve ima manje od Hrvata
Glavna državna odvjetnica Barbara Brezigar rekla je da su spomenute aktivnosti vođene zbog napetosti do kojih je dolazilo između romske obitelji i lokalnog stanovništva, te da je policija štitila osobe i imovinu, na što ima pravo.
Spomenuti protokoli koji su se pojavili u javnosti među ostalim otkrivaju da su praćeni i novinari koji su dolazili u Postojnu i pratili dva mjeseca medijski vrlo istaknut slučaj, pa je tako među ostalim zabilježen i dolazak fiat-punta riječkih registarskih oznaka, s napomenom da su u njemu novinari Jutarnjeg lista.
Slovensko novinarsko društvo inače je proteklog tjedna postupke policije kojima je nadziralo novinare prilikom njihovih posjeta romskoj obitelji u obavljanju svog posla nazvalo nedopustivim, a policijsku upravu Postojna u međuvremenu su posjetili i članovi parlamentarnog odbora za kontrolu tajnih službi, piše u subotu ljubljanski Dnevnik.
- Protokole policije u Postojni pogledali smo u pisanom obliku, rekao je za Dnevnik predsjednik komisije Davorin Tarčon, ne želeći komentirati navode da su kompjutorski zapisi uništeni.
Taj slovenski dnevni list, blizak oporbi, navodi da su slovenski
propisi o nezakonitoj kontroli i praćenju prilično nejasni jer
zabranjuju samo neovlašteno snimanje razgovora ili snimanje fotoaparatom i kamerom, dok samo prisluškivanje ili praćenje samo po sebi nije kažnjivo, čak ako za njega nema odobrenja ili ako ga izvode neovlaštene osobe.