Državna televizija objavila je u svom glavnom večernjem dnevniku presliku isplatnice na iznos od 900 eura koju je odobrio bivši direktor agencije SOVA Iztok Podbregar, sada savjetnik za sigurnost u Drnovšekovom uredu, te faksimil povratne avionske karte kompanije Adria - Airways na liniji Ljubljana - Frankfurt iz sredine 2005. godine na ime Sardeshmucka Sadananda.
Lovro Šturm, ministar za pravosuđe u vladi premijera Janeza Janše, koji vodi vladinu skupinu za istraživanje nepravilnosti u
obavještajnoj agenciji, izjavio je prošlog tjedna da je njegova
skupina ustvrdila da je riječ o indijskom iscjelitelju koji je tada
boravio u Ljubljani na trošak "ilegalnog gotovinskog fonda" agencije, aludirajući da je iz tog fonda agencija plaćala troškove Drnovšekova alternativnog liječenja.
Poznato je naime da je Drnovšeku prije sedam godina operativno zbog raka odstranjen jedan bubreg i da je on jedno vrijeme izbjegavao liječnike, pribjegavajući alternativnim metodama liječenja.
Televizijska postaja A-kanal javila je u srijedu u svojim vijestima dana da vladina skupina za istraživanje nepravilnosti u agenciji SOVA raspolaže i drugim podacima i izjavama o financiranju troškova Drnovšekova liječenja u inozemstvu preko "tajnog fonda" te agencije.
Ta TV postaja tvrdi da bi za predsjednika države još mnogo više kompromitirajućeg materijala mogle sadržavati navodne izjave do kojih je došla vladina skupina za SOVU da je u vrijeme dok je Drnovšek bio predsjednik vlade, dakle u razdoblju od 1992. do 2002. godine, obavještajna agencija protuzakonito djelovala u samoj Sloveniji i to praćenjem i tajnim nadzorom Slovenske demokratske stranke (SDS) Janeza Janše, tada vodeće oporbene stranke, a sada glavne stranke u vladajućoj koaliciji desnog centra.
Prema nekim podacima, navodi A-kanal, u to je vrijeme pod prismotrom agencije SOVA bila i slovenska javna televizija.
Podaci o djelovanju agencije u Sloveniji bili su dostavljani
Drnovšeku u vrijeme kad je bio premijer, tadašnjem predsjedniku države Milanu Kučanu, te glavnim tajnicima dviju vodećih stranaka lijevog centra, Gregoru Golobiču (liberalni demokrati) i Dušanu Kumeru (Socijalni demokrati), izvijestio je A-kanal, pozvavši se na "vladine izvore".
Neki elektronski mediji, pozivajući se na pojedine pravne stručnjake, tvrde da bi već i prvi objavljeni dokumenti sa kojih je skinuta oznaka tajnosti za Janšinu vladu mogli poslužiti kao povod za ustavnu tužbu protiv Drnovšeka, odnosno postupak njegova opoziva ako ih predsjednik države ne bi uvjerljivo pojasnio.
Drugi tvrde da se takav postupak može uvesti samo ako se Drnovšeku dokaže "kršenje ustava i teža povreda zakona", što do sada, kako ističu, nije bio slučaj.
Neki politički promatrači najnovije zaoštravanje između vlade i
predsjednika države tumače i kao mogući pritisak vlade na Drnovšeka da pristane na imenovanje Boštjana Jazbeca za novog guvernera centralne banke, što je on do sada odbijao, te tvrdio da će predložiti politički nezavisnog kandidata.
Parlament u kojemu većinu imaju zastupnici vladajućih stranaka desnog centra do sada je odbio dva kandidata koja je predložio Drnovšek, pa od 1. travnja poslove guvernera privremeno obavlja prijašnji viceguverner Andrej Rant.
Drnovšek - koji je u nedjelju vladinu komisiju za nadzor
nepravilnosti u obavještajnoj agenciji nazvao "komisijom za klevete" - nije se odmah u srijedu odazvao na objavljivanje dokumenata s kojih je skinuta oznaka tajnosti.