Sjeverna Koreja reagirala je na pripreme za vojne vježbe SAD-a i njihovih azijskih saveznika. Objavili su priopćenje u kojem prijete Guamu.
Pročitajte i ovo
UTRKA U NAORUŽANJU
Raste bijes zbog Trumpove Zlatne kupole: "Započet će nuklearni rat u svemiru"
Kim je bijesan
Satelitske snimke otkrile razmjer štete u luci Chongjin: Brod od 5000 tona završio na boku, uhićen glavni inženjer
Apokaliptični prizori
VIDEO/FOTO Golemi požar u Dalmaciji: Izgorjele kuće i automobili, ljudi evakuirani, šteta je velika
ozbiljno upozorenje
Djeca završila na hitnoj zbog popularnog pića: "Bila je 20 minuta od smrti"
Opasna buktinja
FOTO/VIDEO Pogledajte prizore užasa u Dalmaciji: Vatra guta sve pred sobom
U ponedjeljak bi u neposrednoj blizini Sjeverne Koreje trebale početi vojne vježbe u kojima će sudjelovati i američki vojni bombarderi B-1, što je veoma razljutilo Pjongjang.
''Već smo nekoliko puta upozorili da ćemo poduzeti kontramjere za samoobranu, uključujući i salvu raketa na vode u blizini američkog teritorija Guam gdje je smještena napredna baza SAD-a za invaziju na Sjevernu Koreju. Američka vojna aktivnost učvršćuje našu odlučnost da bi SAD trebao biti pripitomljen vatrom, a zajedničkim snagama možemo poduzeti kontramjere'', objavljeno je u otvorenom pismu Kima Kwaka Haka, istraživača na Institutu za američke studije u Sjevernoj Koreji. Pismo je objavila sjevernokorejska državna novinska agencija KCNA, prenosi RT.
Prijetnje Australiji
Kako je saveznik SAD-a i Australija, Sjeverna Koreja direktno je zaprijetila i njima. ''U posljednje vrijeme, Australija pokazuje opasne aktivnosti revno se pridružujući pomahnitalim vojnim aktivnostima SAD-a protiv Sjeverne Koreje'', objavio je državni vrh te azijske države u priopćenju. Dodaju da ukoliko Australija nastavi s takvom politikom, ''neće moći izbjeći katastrofu'', piše News.com.
Da rat u Sjevernoj Koreji nije poželjan, poručeno je u petak iz NATO-a, povodom najave održavanja vojnih vježbi. Naime, glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg je u petak upozorio da bi vojna intervencija u Sjevernoj Koreji imala "razarajuće posljedice".
"Uporaba vojne sile bi imala razorne posljedice, mislim da to nitko ne želi", rekao je Stoltenberg na pitanje o ratnoj retorici američkog predsjednika Donalda Trumpa u vezi sjevernokorejske krize.
"Sjedinjene Države imaju pravo braniti sebe i svoje saveznike, ali istovremeno sam siguran da nitko ne želi vojno rješenje", dodao je.
Američki predsjednik je žestoko reagirao na niz pokusa balističkih projektila dugog dometa i jedan nuklearni test Pyongyanga nazvavši sjevernokorejskog čelnika Kim Jong-Una "luđakom s nuklearnim oružjem" i prijeteći da će odgovoriti "vatrom i bijesom".
Domet i preciznost sjevernokorejskih projektila koji su nedavno testirani navode 29 zemalja Sjevernoatlantskog saveza da razmotre modifikacije njihove obrane protiv projektila, koja je djelomično operativna iz jedne baze u Rumunjskoj.