"Francuska će učiniti sve kako bi Njemačka, Japan, Brazil, Indija i jedna velika afrička zemlja postale stalne članice Vijeća sigurnosti" Ujedinjenih naroda, najavio je Sarkozy, a prenijeli mediji.
Pročitajte i ovo
Zaštita civila
UN izrazio podršku humanitarnim ciljevima nove sirijske vlasti
Za Dnevnik Nove TV
Turudić o Berošu, Petraču, Mamiću... Spomenuo i slučaj koji je podigao prašinu: "Ma nemam pojma, ne zanima me..."
Ustroj svjetske organizacije skrojene u 20. stoljeću ne može
odgovoriti na pitanja 21. stoljeća, jer se velika pitanja ne mogu rješavati, a da se o njima ne izjašnjava nijedna afrička i nijedna latinskoamerička država, rekao je Sarkozy.
Francuska vlada lobirat će i za uključenje Kine, Indije,
Južnoafričke Republike, Meksika i Brazila skupini G8, najrazvijenijih zemalja svijeta, najavio je nadalje Sarkozy.
Na prvoj velikoj konferenciji za novinare otkako je u svibnju 2007. preuzeo dužnost šefa države, Sarkozy je pred najmanje 500 novinara u 55 minuta predstavio prioritete francuskog predsjedanja EU od 1. srpnja te najavio da će službeni Pariz primijeniti na Europu jednaku "politiku civilizacije" koju kani provesti u Francuskoj.
Ta se politika sastoji, između ostalog, u "demokratizaciji i
humanizaciji" vlade i volji da se zaštite gospodarski interesi od utjecaja velikih spekulanata, rekao je Sarkozy.
Francuski predsjednik zauzeo se za promjene u funkcioniranju Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda te najavio da će Pariz i dalje sudjelovati u traženju rješenja za Libanon i Bliski istok.
Francuska vlada provodit će imigracijsku politiku na temelju
useljeničkih kvota "koje će dogovoriti sa zemljama" emigracije, najavio je Sarkozy izvijestivši da su Italija i Španjolska zatražile zajedno s Francuskom organizaciju kolektivnih izgona stranaca bez reguliranog statusa iz tih triju zemalja.
Između 23 i 24.000 imigranata s nereguliranim statusom bilo je prognano iz Francuske u 2007., prema podacima ministarstva imigiracije, a vladin je cilj prognati 25.000 nelegalnih useljenika.
Na pitanje o padu svoje popularnosti Sarkozy je odgovorio da "cilj" predsjedništva nije "provesti petgodišnji mandat uz 70-postotnu popularnost, već je cilj djelovati".
Sarkozy je izričito potvrdio da želi u 2008. ukidanje 35-satnog
radnog tjedna, a u središtu konferencije bila je "politika
civilizacije", za koju je kazao da ju je preuzeo od sociologa Edgara Morina.
"Ne samo da trebamo bolje upravljati već i promijeniti naš način proizvodnje, rada, obrazovanja i života. To je središte projekta civilizacije", rekao je Sarkozy i kazao da je program reformi za 2008. temeljen na konceptu u kojemu je "čovjek u središtu politike".
Francuzi su desetljećima propustili provesti reforme i sada više ne smiju čekati, rekao je Sarkozy najavivši velike promjene u radnom zakonodavstvu, a zauzeo se i za "istinsku kulturnu revoluciju" koja bi se provodila putem kanala državne televizije na kojima bi se potpuno ukinulo komercijalno oglašavanje.
U preambulu ustava V. republike Sarkozy želi uvesti "nova prava kakva zahtijeva sadašnje vrijeme, a to su jednakost muškaraca i žena, bioetika, bioraznolikost i druge.
Prva reakcija stigla je iz redova oporbenih socijalista čiji je vođa Francois Hollande kazao da je Sarkozy "izbjegao odgovoriti na bitna pitanja rasta, kupovne moći, visokih životnih troškova, plaća i zapošljavanja".
"Kada javni dužnosnik nema brojki koje će predočiti javnosti, on proizvodi riječi ... Naša zemlja nije očekivala govor tipa izborne kampanje, već rezultate. A njih nema", rekao je Hollande.