Rex Tillerson, predložen za novog američkog državnog tajnika, u četvrtak je iznio stavove koji odstupaju od stajališta novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa, a tiču se ključnih vanjskopolitičkih smjernica glede pitanja širenja nuklearnog oružja, klimatskih promjena i odnosa s Meksikom, prenosi Reuters.
Pročitajte i ovo
dan d
Cijeli je svijet na iglama, nikad nije bilo neizvjesno kao danas
fotofiniš kampanje
Hodaju li demokrati po tankoj liniji? Evo što slavni poručuju za koga će glasati
Bivši direktor ExxonMobila govorio je prilikom potvrđivanja na mjesto šefa američke diplomacije pred povjerenstvom za vanjske poslove u Senatu, a njegovo je saslušanje trajalo devet sati.
Na upit demokratskog senatora Edwarda Markeyja o Trumpovim izjavama da se neće protiviti da američki saveznici, uključujući i Japan, dođu u posjed nuklearnog oružja, Tillerson je odgovorio: "Ne slažem se".
Tillerson je kazao da za sada podržava nastavak američkih sankcija Rusiji te da su NATO saveznici s pravom zabrinuti zbog sverastuće agresije Moskve. Senatori su izrazili zabrinutost zbog njegovih veza s Rusijom dok je bio na čelu s ExxonMobila i Trumpovom željom da poboljša odnose s Moskvom. Tillerson je odbio nazvati ruskog predsjednika Vladimira Putina ratnim zločincem i ostavio je vrata otvorena za moguće promjene u američkoj politici sankcija protiv Rusije.
"Ostavio bih status quo kako bismo prenijeli da stvari mogu ići bilo kojim putem", kazao je Tillerson i založio se za "otvoren i iskren" dijalog s Moskvom kako bi bolje razumjeli namjere Rusije.
Na upit demokratskog senatora Edwarda Markeyja o Trumpovim izjavama da se neće protiviti da američki saveznici, uključujući i Japan, dođu u posjed nuklearnog oružja, Tillerson je odgovorio: "Ne slažem se".
Također je kazao da se ne protivi trgovinskom sporazumu - Transpacifičkom trgovinskom partnerstvu (TTP) - kojemu se Trump protivi, ali je ocijenio da taj sporazum možda ne služi svim američkim interesima.
Ostavio je, međutim, prostora za značajne obrate ili promjene u nekim politikama administracije Baracka Obame, i u skladu s Trumpovim stajalištima, uključujući trgovinski sporazum s Kubom i nuklearni sporazum s Iranom za koje je kazao da se moraju u potpunosti nanovo razmotriti. Nije, međutim, pozvao na trenutni raskid sporazuma iz 2015. u kojem se Teheran obvezao da će zauzdati svoj nuklearni program u zamjenu za ublažavanje gospodarskih sankcija.
Trump je, međutim, davao potpuno oprečne izjave, najavljujući potpuno odbacivanje tog sporazuma.
Tillerson je Meksiko nazvao "dugogodišnjim prijateljem i susjedom svoje zemlje" i njegovi su odgovori u vezi Meksika bili "smireni i odmjereni", navodi Reuters, podsjećajući da je Trump najavio gradnju zida na granici s Meksikom, a meksičke imigrante nazvao trgovcima droge i silovateljima.
Na pitanje vjeruje li da su klimatske promjene uzrokovane ljudskim djelovanjem kazao je da "rizik od klimatskih promjena postoji i da bi posljedice mogle biti dovoljno ozbiljne, što bi nalagalo poduzimanje određenih mjera". Dodao je, međutim, da je sposobnost predviđanja učinka stakleničkih plinova "jako ograničena".
U očitoj opreci s nekim Trumpovim stajalištima, Tillerson je također kazao da "ne vidi potrebe za registrom muslimana", dodavši da ne podržava upiranje prstom u bilo koju skupinu.
Ocijenio je da razmimoilaženje s Trumpom oko nekih ključnih pitanja ne znači da bi bio u nesuglasju s Bijelom kućom. Svatko u kabinetu će imati priliku raspravljati o pitanjima, "a predsjednik će odlučiti". Sebe je opisao otvorenim i transparentnim.
Neprihvatljiva usporedba s nacističkom Njemačkom
Turbulencije po Trumpa stižu i s druge strane. Židovska skupina za borbu protiv antisemizma kritizirala ga je nakon što je jučer objavu neprovjerenih obavještajnih informacija o sebi usporedio s nacističkom Njemačkom.
Unatoč izvještajima o stranom uplitanju u izbore u studenome, američki demokratski izborni sustav, sloboda medija i vladavina zakona nesuporedivi su s totalitarnim sustavom nacističke Njemačke, priopćila je Antidefamacijska liga.
"ADL smatra da su olake usporedbe s nacističkom Njemačkom uvredljive i predstavljaju trivijalizaciju holokausta", rekao je čelnik udruge Jonathan Greenblatt, dodavši da se radi o potpuno neprihvatljivoj analogiji.
"Bilo bi poželjno da izabrani predsjednik objasni svoje namjere i ispriča se za tu opasku", naglasio je. Nakon što je portal BuzzFeed objavio neprovjereno izvješće o tome da ruske obavještajne službe imaju kompromitrajuće informacije o Trumpu, budući predsjednik se prvo na Twitteru zapitao: "Živimo li u nacističkoj Njemačkoj", a kasnije je na tiskovnoj konferenciji otišao i korak dalje i kazao da je objava takvih lažnih vijesti "nešto što bi učinila i činila je nacistička Njemačka". (D.B./Hina)