- Ovaj je rat ozbiljna situacija. On uključuje najgoru
vanjskopolitičku grešku u povijesti ove zemlje", izjavio je za CNN senator Harry Reid, demokrat iz Nevade.
Pročitajte i ovo
odbijena žalba
Sud potvrdio smrtnu kaznu nekretninskoj tajkunici: Može se izvući pod jednim uvjetom
Blizak odnos
FOTO Susreli se Merkel i Obama: "Zabrinula sam se da si ljut - Bio sam dobro"
- Zatekli smo se u dubokoj rupi i moramo naći načina da se iz nje iskopamo, dodao je Reid.
Na pitanje smatra li da je Irak veća američka zabluda od Vijetnama, Reid je odgovorio "Da!".
Većinski demokrati u subotu su u Senatu po drugi puta doživjeli neuspjeh u nastojanju da stave na dnevni red rezoluciju kojom bi gornji dom Kongresa osudio odluku Bushove administracije da u Irak pošalje dodatnih 21.500 vojnika.
Prijedlog je podržalo 56 senatora, uključujući i sedam
republikanskih, dok je za prolaz trebalo 60 glasova. Demokrati u Senatu imaju minimalnu većinu od 51 prema 49 zastupnika.
Predstavnički dom Kongresa je dan ranije usvojio sličnu neobvezujuću rezoluciju u kojoj osuđuje povećanje američkog kontigenta u Iraku sa sadašnjih 132.000 na oko 155.000 vojnika.
Glasnogovornik Bijele kuće Tony Snow izrazio je neslaganje s Reidovim ocjenama, izjavljujući za CNN kako je "bilo važno svrgnuti s vlasti Sadama Huseina".
- Da, rat je težak. No rješenje nije u povlačenju, već u tome da našim snagama osiguramo sredstva i pojačanja koja su im potrebna da dovrše posao, a u isto vrijeme kažemo Iračanima kako je vrijeme da oni počnu preuzimati stvari u svoje ruke, rekao je glasnogovornik Snow.
Demokrati u Kongresu, koji su izbore u studenom 2006. dobili na valu nezadovoljstva birača s ratom u Iraku, ovih dana traže djelotvornije mjere od neobvezujućih rezolucija, kako bi se suprotstavili potezima administracije u Iraku i opravdali povjerenje birača.
Jedan od vodećih demokratskih kritičara rata u Predstavničkom domu, kongresnik Jack Murtha najavio je prijedlog zakonskih odredbi koje bi onemogućile produljenje boravka američkih postrojbi na ratištu i uvele minimum od godinu dana koji vojnici moraju provesti u SAD između dva odlaska na ratište, što bi u praksi onemogućilo plan o slanju 21.500 vojnika u Irak.
Čelnici demokratske većine u Senatu, na čelu s predsjednikom Odbora za vanjsku politiku Joe Bidenom, najavili su mogućnost preispitivanja odluke Senata iz 2002., kojom je odobrena američka invazija na Irak, s ciljem da se uvedu ograničenja misije američkih snaga.