Dodajte DNEVNIK.hr u omiljeni Google izvor
Mještani obližnjih naselja i gradova u strahu su, jer je iz vulkana počeo sukljati dim, pepeo i para, a lokalne vlasti budno prate razvoj događaja. No ipak, čini se kako lokalne vlasti isto tako ne očekuju da će vulkan Nevado del Ruiz erumpirati, prenosi AP.
UKLJUČILA SE POLICIJA
Jasmina je sablaznio prizor u staroj crkvi u okolici Zagreba: "Zamolio sam djecu da izađu"
Nevrijeme u Italiji
VIDEO Dramatične scene: Oluja zahvatila regiju, vjetar bacao avione kao igračke
POTRAGA U DUGOPOLJU
Nestali su bez traga, a onda je stigla tužna vijest: "Ušao je u garažu..."
>> Pogledajte noćne snimke erupcije vulkana
Aktivnost tog vulkana intenzivirala se prošlog tjedna, no stanje nije alarmantno i nalazi se u okvirima takozvane žute uzbune, koja je proglašena još 2010. godine.
'Postoji kontinuirano oslobađanje energije, što je dobra stvar, jer to znači da je vulkan aktivan, ali je to regularna aktivnost', rekao je Felix Ricardo Giraldo, šef regionalnog Centra za sprječavanje katastrofa.
Unatoč uvjeravanjima vlasti kako opasnosti nema, lokalno stanovništvo je zabrinuto. 'Ne znam tko bi i što trebao poduzeti u ovoj situaciji, ali je vrlo važno da se netko počne baviti ovim problemom', istaknuo je Leonel Meija, stanovnik mjesta Villamaria.
13. studenog 1985. godine, vulkan Nevado del Ruiz je izbacio čitavu kaskadu pepela, lave i kamenja na grad Amero, da je pritom poginulo čak 25.000 ljudi. Prethodno toj katastrofi, vulkan je mjesecima izbacivao dim pepela i pare. Dovoljan razlog za oprez i danas.