"Gledamo te Isuse, prikovana za križ. I goruća pitanja izbijaju: kada će biti ukinuta smrtna kazna koja se još primjenjuje u brojnim državama? Kada će biti izbrisan svaki oblik mučenja i nasilnog ugnjetavanja nedužnih osoba?", bila su neka od pitanja postavljana tijekom križnog puta.
Pročitajte i ovo
Dobro je imati na umu
Važna obavijest iz banaka: Na Veliki petak neće biti dostupna jedna usluga
Hrvatski običaji
Danas je Veliki petak, znate li što to znači? Crkve su u tišini, vjernici dan provode uz post i nemrs
Papa Franjo (78), predvodio je obred, ali sam nije nosio križ.
Jedna od meditacija pripremljenih za 14 postaja govorila je "o djeci i mladima povređenima u njihovoj intimnosti, profaniranih na barbarski način" zlom pedofilije.
Meditacija je spominjala i "sudbinu djece vojnika, rada koji postaje ropstvo", a govorila je i o "trgovini ljudskim bićima".
Na križnom putu spominjali su se vjerski progoni što ih provode države i oružane skupine, napose džihadisti, dan nakon pokolja radikalnih islamista Al Šabab nad 147 osoba, uglavnom kršćana u Keniji.
Jelsa: Povratak križonoše nakon cijelonoćne procesije
"Kriste Gospodine, podrži progonjene. Neka se širi temeljno pravo vjerske slobode".
"Muškarci i žene zatvarani su, osuđivani i čak ubijani samo zato što su vjernici ili angažirani za pravdu i mir. Ne srame se križa. Oni su veličanstveni uzori za sve", kazivalo se u meditaciji koja je spominjala "mučeništvo" pakistanskog katolika, bivšeg ministra za manjine Shahbaza Bahttija, ubijenog 2. ožujka 2011.
"Važno mjesto žena u Evanđelju i ženski duh" bili su također spominjani u mediatcijama kao i podjele u današnjoj obitelji.
"Toliko obiteljskih drama! Ima ih za sve: majke, očeve, djecu, bake i djedove".
Križni put time se osvrnuo na skorašnju sinodu, predviđenu u listopadu na temu obitelji.
Križ su nosili predstavnici zemalja zahvaćenih ratom, sukobima, napetostima: dvije redovnice iz Iraka, dvojica franjevaca iz Izraela, dvojica Sirijaca, dvojica Nigerijaca, dvojica Egipćana i dvojica Kineza.
Na Papin zahtjev, meditaciju, jednostavnu i dirljivu, sastavio je talijanski biskup Renato Corti koji je sa stajališta Isusa pokušao izraziti što je osjećao u posljednjim satima. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook