Ovo je prva Papina poruka povodom svjetskog dana komunikacija, koja se tradicionalno objavljuje uoči spomendana svetog Franje Saleškoga, zaštitnika novinara. "Internet pruža neograničene mogućnosti susreta s ljudima različitog kulturnog i tradicijskog nasljeđa i iskazivanja solidarnosti s njima", poručio je Papa. "To je nešto zaista dobro, dar od Boga".
Pročitajte i ovo
Udruga uputila važno upozorenje
Žena (90): "Otkazali su mi pregled bez obavijesti" - HZZO: "Možda je došlo do greške u komunikaciji"
Pobjednički plan
Zelenski se sastao s papom: Predstavio mu svoj Plan pobjede
Upozorio je, međutim, da opsesivna želja za digitalnim povezivanjem može uroditi izolacijom od susjeda i obitelji, "onih koji su nam najdraži".
Pozvao je da komunikacija u digitalno doba bude poput "ulja koji ublažava bol i vina koje raduje srce". Sugerirao je katoličkim vjernicima da, upuštajući se u takav dijalog, ne budu arogantni u inzistiranju da jedini posjeduju istinu i da ne zasipaju ostale crkvenim dogmama. "Voditi razgovor znači vjerovati da i onaj drugi ima nešto vrijedno reći. Ulazak u takav dijalog ne znači da odbacujemo naše ideje i tradicije, već polazište da su one jedine vrijedne i apsolutne".
Nadbiskup Claudio Mario Celli, čelnik vatikanskog ureda za društvene komunikacije, kazao je da ne misli kako Franjo ovime iznosi službeno stajalište o međuvjerskom dijalogu, rekavši da se naprosto radi o "duboko franjevačkom razmišljanju" potaknutom Evanđeljem, a ne dogmatskoj poruci.
"Neka svjetlo koje komunicirajući donosimo drugima ne bude rezultat specijalnih efekata, nego naše ljubavi i milosti prema onima koji su ostavljeni sami i ranjeni", zaključio je Papa u poruci. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook