Većinom glasova su zastupnici Skupštine Crne Gore izglasali nepovjerenje Vladi premijera Zdravka Krivokapića.
Pročitajte i ovo
Konzervativci spremni za pregovore
Austrijski predsjednik zadužio čelnika krajnje desnice da formira vladu
usporedili se s Hrvatskom
Crnogorska nevladina udruga prijavila Vladu za Guinnessovu knjigu rekorda: "Naše svjetsko čudo..."
Glasala su 54 zastupnika, od kojih njih 43 za nepovjerenje, a protiv 11.
Kada je počelo javno glasanje, zastupnici Demokratskog fronta, Socijalističke narodne partije i Pokreta za promjene napustili su dvoranu.
Krivokapić je tijekom rasprave izašao iz dvorane i nije prisustvovao sjednici, kao niti većina ministara. Sjednicu je napustio i potpredsjednik Dritan Abazović.
Tijekom sjednice je zgrada parlamenta čuvala policija, a raspoređeni su bili i vatrogasci, pišu podgoričke Vijesti.
''Ugozio i otežao suradnju''
Zastupnici URA-e i oporbe ponovili su stav da je Krivokapić svojim djelovanjem više puta u prethodnom periodu ugrozio i otežao suradnju između zakonodavne i izvršne vlasti, što je direktno proizvelo institucionalnu i političku krizu u zemlji.
Također, Krivokapić je optužen da je njegovo djelovanje dovelo do usporavanja integracije Crne Gore u EU.
Zastupnici Demokrata i dijela Krivokapićeve koalicije ustvrdili su da je Abazovićeva URA uspostavila suradnju sa Đukanovićevim DPS-om te da se radi o izdaji volje birača na izborima u kolovozu 2020. godine kada su tri koalicije predvođene Krivokapićem, Abazovićem i Bečićem prvi put u 30 godina na izborima porazile DPS.
Formiranje manjinske vlade
U Crnoj Gori narednih dana očekuje se formiranje manjinske vlade sastavljene od stručnjaka, čelnika URA i manjinskih stranaka, a podršku bi trebali dobiti od svih dosadašnjih oporbenih stranaka.
Tijekom zasjedanja crnogorskog parlamenta bilo je pojačano prisustvo polciije, a provladinih prosvjeda, iako su bili najavljeni, nije bilo. Prethodno su premijer i predsjednik parlamenta pozvali pristaše da ostanu kod kuće ustvrdivši da imaju informacije o osjetljivoj sigurnosnoj situaciji.
Krivokapićeva vlada, prva bez Đukanovićevog DPS-a u novijoj povijesti zemlje, formirana je krajem prosinca 2020. godine i u njezinom sastavu su bili stručnjaci. Na njen sastav veliki utjecaj imala je Srpska pravoslavna crkva, pa je prvi korak nove vlade bila prilagodba zakona o slobodi vjeroispovijesti zahtjevima SPC-a.
Pokušao smijeniti čelnike
Do raskola između Krivokapića i njegovog jedinog potpredsjednika Abazovića došlo je početkom rujna prošle godine tijekom ustoličenja novog mitropolita SPC-a u Crnoj Gori Joanikija. Njegovu inauguraciju na Cetinju pokušavali su prosvjedima i blokadom ceste spriječiti pristalice Crnogorske pravoslavne crkve.
Nakon tog događaja, Krivokapić je pokušao smijeniti sve čelnike sigurnosnog sektora, počev od ministra unutarnjih poslova i šefa policije, koji su bili protiv inaugaracije na Cetinju ukazujući na veliki sigurnosni rizik. Tome se usprotivio Abazović, u čijem portofolju su sve sigurnosne službe.
Nakon toga Abazović je uspostavio suradnju s oporbenim manjinskim strankama, te je osigurao podršku oporbe za opoziv.