'Nacionalna junakinja', 'Ponos Pakistana', 'Neusporediva hrabrost', 'Kći nacije' naslovi su pakistanskih medija, rijetko kad tako jednoglasnih, o 17-godišnjoj djevojci koja je preživjela napad talibana u dolini Swat.
Pročitajte i ovo
TERORISTIČKI NAPAD
FOTO Na prepunoj željezničkoj stanici raznio se bombom, puno je mrtvih i ranjenih
U Pakistanu
Napadnut konvoj stranih diplomata: Ubijen član osiguranja
Islamisti, obični građani i nastavnici optužuju je da igra igru Zapada nudeći loš imidž Pakistana i muslimanske religije, a jedna važna školska udruga čak je zabranila distribuciju njezine biografije 'Ja, Malala' u svojim školama.
No, u zemlji svakodnevno potresanoj nasiljem, zahvaćenoj siromaštvom i beskonačnim političkim razmiricama, dodjela Nobelove nagrade za mir razveselila je velik dio stanovništa.
Lokalni tisak u subotu je nahvalio najmlađu Nobelovku u povijesti pozivajući zemlju da krene njezinim putem umjesto da joj podmeće.
'Ovo je trenutak poniznosti i inspiracije za zemlju. Ako je neki i ne vole, ostaje činjenica da je Malala Jusafzai Pakistanka i predstavlja milijune mladih Pakistanaca svoje generacije', bilježi anglofoni dnevnik The Nation.
Nobelovu nagradu za mir dobila je Malala Yousufzai
'Pored terorista, silovatelja, kradljivaca i lažljivaca koje naša država proizvodi, postoje junaci koji rade u tišini na miru, reformama, obrazovanju, socijalnoj pomoći, ljudskim pravima i istini. Malala je takva osoba', ističe dnevnik.
Malala trenutno živi u Velikoj Britaniji, a njezin trajniji povratak u Pakistan čini se malo vjerojatan u ovom stadiju zbog prijetnji tako da će morati poslužiti kao model na daljinu.
'Naš je zadatak da učinimo od Pakistana zemlju u koju se Malala može vratiti jednog dana sigurna i nastaviti svoj rad bez straha po život', piše dnevnik The News.
Popularni tisak na urdskom, općenito konzervativniji od dnevnika na engleskom, također slavi Nobela. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook