Godinu dana nakon poraza Hillary Clinton na američkim predsjedničkim izborima, demokrati se teško oporavljaju, odnosno pripremaju za nove izazove, te nemaju jasnoga predvodnika koji bi se 2020. trebao suprotstaviti rekordno nepopularnom predsjedniku Donaldu Trumpu, piše France Presse.
Pročitajte i ovo
pomeo harris
Je li ovo razlog što su opet promašili? "Glavni problem je..."
Još samo nekoliko dana
Jedno pitanje moglo bi odlučiti američke izbore
Malo bi bilo reći da se u prvih deset mjeseci mandata Donalda Trumpa demokrati nisu uspjeli vratiti u prvi plan. Manjina su u oba doma Kongresa i ondje se uglavnom bave opstrukcijom.
No, za neke zastupnike stranke koja je iznjedrila Baracka Obamu i Billa Clintona čaša je napola puna. Stranka je "jedinstvenija i dinamičnija nego prije godinu dana", smatra senator Chris Coons, aludirajući na jaz koji je neko vrijeme dijelio pristaše Hillary Clinton i Bernieja Sandersa.
Otprilike je 1100 dana do idućih predsjedničkih izbora, "ne postoji niti nasljednik, niti vodeća osoba u utrci" za demokratsku predsjedničku nominaciju, rekao je profesor politologije Chris Galdieri, s Koledža Saint Anselm u New Hampshireu.
Prvi okršaj dogodit će se iduće godine, na izborima za Kongres u studenome 2018. "Ono što će uslijediti 2018., utjecat će na 2020.", rekao je demokratski senator Chris Van Hollen.
France Presse donosi popis potencijalnih demokratskih kandidata za Bijelu kuću 2020. Hillary Clinton je obećala da je za nju to završena priča.
Sedamdesetgodišnjaci
Samozvani demokratski socijalist iz Vermonta, senator Bernie Sanders, nije rekao da se ne želi ponovno kandidirati.
Sudjeluje na skupovima u zemlji, u televizijskim debatama s republikancima i čuva organizaciju aktivista koja mu je ostala od kampanje. Ali na dan idućih predsjedničkih izbora imat će 79 godina.
Njegova kolegica, senatorica iz Massachusettsa Elizabeth Warren, koja sada ima 68 godina, popularna je među članovima lijevog krila stranke zbog svoje borbe protiv Wall Streeta.
Bivši američki potpredsjednik Joe Biden, koji 2016. nije sudjelovao u predsjedničkoj utrci, nije baš jasan. "Odlučio sam da neću odlučiti da se ne kandidiram", rekao je. Godine 2020. imat će 77 godina.
Nove nade
Cory Booker (48), senator iz New Jerseyja, mlad je i talentiran govornik koji zna kako osvojiti simpatije publike i jedan od dvoje afroameričkih demokrata u gornjem domu Kongresa.
Kamala Harris (53) iz Kalifornije tek je stigla u Senat, praćena karizmom stečenom u svojoj državi borbom za građanska prava i prava imigranata.
Drugi perspektivni demokrati su senatori Chris Murphy (Connecticut), Kirsten Gillibrand (New York) i Sherrod Brown, 64-godišnji ljevičarski populist; gradonačelnik Los Angelesa Eric Garcetti te guverner Montane Steve Bullcok.
Slavni
Zašto Donaldu Trumpu ne suprotstaviti Oprah Winfrey? Zvijezda među zvijezdama u SAD-u koja posjeduje vlastito medijsko carstvo i velik račun u banci.
Milijarder iz svijeta sporta i zabave Mark Cuban ili veliki donator i borac za zaštitu okoliša Tom Steyer mogli bi također doći u obzir kao protukandidati milijarderu Trumpu.
Nepoznata lica
Demokratski zastupnik koji se prvi i za sada jedini izjasnio da se želi natjecati za demokratsku predsjedničku nominaciju je John Delaney, milijunaš rođen u skromnoj obitelji.
Spominju se i kongresnici Seth Moulton, bivši vojnik s diplomom s Harvarda, te Tim Ryan, koji želi predstavljati radničku klasu srednjeg zapada.
Matt Paul, demokratski konzultant koji je prošle godine radio za Hillary Clinton, kaže da bi Amerikance mogao zaintrigirati posve novi kandidat.
"Vladat će velik pritisak da se pronađe novo lice, s novom pričom, netko neovisan tko će uspjeti ponovno privući biračko tijelo", rekao je. (Hina)