'Nema riječi kojima možemo objasniti kako se osjećamo. Ne razumijemo zašto se to dogodilo. Duboko žalimo zbog žrtava i njihovih obitelji. Vrlo smo žalosni zbog njihova gubitka', navodi se u izjavi koje potpisuje 'obitelj Loughner', u kojoj se dodaje kako bi, kada bi mogli, 'željeli promijeniti gnusan događaj u subotu'.
Pročitajte i ovo
Više ranjenih
VIDEO Šokantan obrat: Učenica napravila krvoproliće u kršćanskoj školi, ubila učitelja i učenika
Opsadno stanje
Užas u Francuskoj: Više osoba ubijeno u pucnjavi u migrantskom kampu
>> Osumnjičenik za pokolj u Arizoni u pritvoru bez prava na jamčevinu
>> Kongresnica bolje, liječnici se boje da neće moći izraziti misli
Ovo je prva javna reakcija obitelji Jareda Leeja Loughnera (22) na pokolj u subotu na političkom skupu u Tucsonu, na kojem je poluatomatskim pištoljem ubio šest i ranio 13 osoba. Istodobno su liječnici izvijestili da je kongresnica Giffords, iako još uvijek u kritičnom stanju, počela pokazivati znake poboljšanja i samostalno disati.
Američki predsjednik Barack Obama posjetit će Tucson u Arizoni kako bi sudjelovao na komemoraciji žrtvama pokolja na političkom skupu. Bijela kuća je objavila da će se Obama pojaviti na komemoraciji žrtvama na Sveučilištu Arizoni, koja se održava pod nazivom 'Zajedno mi rastemo: Tucson i Amerika'. Očekuje se da će održati govor o snošljivosti kao odgovor na subotnju tragediju koja je potresla Ameriku i otvorila nacionalnu raspravu o ulozi zapaljive političke retorike u poticanju nasilja.
Političari krivi za ozračje političke nesnošljivosti
On se do sada nije pridružio mnogim demokratima koji optužuju konzervativne republikanske političare i medijske komentatore te pokret 'Tea Party' za stvaranje ozračja političke nesnošljivosti, tvrdeći da je pucnjava u Tusconu odraz tog ozračja.
Obama je u ponedjeljak s travnjaka Bijele kuće predvodio nacionalnu minutu šutnje za žrtve i naložio da zastave u cijeloj zemlji budu spuštene na pola koplja do petka
Obama je u ponedjeljak s travnjaka Bijele kuće predvodio nacionalnu minutu šutnje za žrtve i naložio da zastave u cijeloj zemlji budu spuštene na pola koplja do petka. Njegovi komentari o događaju do sada su bili kratki i nekontroverzni, poput odavanja počasti hrabrim građanima koji su svladali napadača i pozive na molitvu za žrtve i njihove obitelji.
Neki konzervativni komentatori, poput Billa O'Rilleya s Fox Newsa, odali su priznanje Obami za takav pristup te odbacili kritike liberala i nekih medija, u kojima se pokret 'Tea Party' povezuje s napadačem iako njegovi motivi ili politička orijentacija još nisu poznati.
Loughner pucao iz oružja koje je zabranjeno u šest država
U izvješćima u tisku i elektroničkim medijima Obama je zbog svog smirujućeg pristupa tragičnu događaju u Tucsonu nazvan 'vrhovnim tješiteljem', a njegov se govor na komemoraciji očekuje s velikim zanimanjem.
Ta nesreća je ponovno aktualizirala i pitanje nadzora oružja u SAD-u, gdje građani posjeduju oko 200 milijuna komada vatrenog oružja. Pokolj u Tucsonu Loughner je počinio poluatomatskim pištoljem 'glock' 19, kalibra 9 mm, koristeći se produljenim spremnikom s 33 metka, kakvi su do 2004. bili zabranjeni u cijelom SAD-u, a još su zabranjeni u šest saveznih država. (Hina)