'Vaš konačni uspjeh kao industrije, ključan je za uspjeh naše demokracije. To je ono što joj omogućuje da bude djelatna', rekao je Obama, ističući da novinarstvo trenutačno prolazi kroz velike teškoće, da novinari svakodnevno gube radna mjesta, novine se gase, a redakcije traže odgovore na sadašnje promjene. Glavna poruka večeri, po njegovim je riječima, da 'vlada bez novina, bez snažnih i energičnih medija svih vrsta, nije opcija za Sjedinjene Američke Države'.
Pročitajte i ovo
Borba protiv lex AP
Sve više organizacija protiv Plenkovićeva plana: "Ovim zakonom žele ušutkati novinare"
Novinari na prosvjedu poručili
'Novinarstvo je javno dobro bez kojeg ne bi bilo demokracije'
Novinari svojim izvještavanjem i traganjem za istinom osiguravaju da izabrani dužnosnici javnu službu obnašaju odgovorno i pošteno, kazao je američki predsjednik. 'Kada novinari rade najbolje što mogu, pomažu i meni da budem najbolji što mogu. Pomažete svima nama koji služimo američkom narodu jer nas pozivate na odgovornost, tražite poštenje i spriječavate nas da koristimo prečice i slijedimo političke igre', naglasio je Obama, pozdravljen pljeskom oko 2.500 novinara, političara i 'celebrityja' okupljenih u washingtonskom hotelu Hilton.
U pravom hollywoodskom stilu, zvijezde su pri dolasku zastajale na crvenom tepihu, kako bi okupljeni fotoreporteri i 'paparazzi' mogli napuniti društvene stranice 'žutog tiska', onog dijela novinske industrije koji nitko ne spominje u ozbiljnim raspravama o krizi, a koji osigurava dobar dio prihoda uzdrmanim novinskim kućama. Na večeri su tradicionalno prikupljane donacije za novinarske stipendije, koje je skupini odabranih studenata predala američka prva dama Michelle Obama.