Glasnogovornik Robert Gibbs kazao je da predsjednik Obama poštuje Dalaj lamu kao globalnu religijsku figuru, te da se 'raduje angažiranom i konstruktivnom dijalogu'. Gibbs je kazao da je za mjesto susreta odabrana Soba sa zemljovidima Bijele kuće, a ne Ovalni ured, jer se 'ni jedan predsjednik nije sastao s Dalaj lamom u Ovalnom uredu'. Očekuje se da će odluka Bijele kuće o primanju Dalaj lame dodatno pojačati napetosti između SAD-a i Kine. SAD želi pomoć Kine u rješavanju nuklearne prijetnje Irana i Sjeverne Koreje, kao i kod pitanja gospodarske krize i klimatskih promjena.
Pročitajte i ovo
Pet tisuća slušatelja
Dalaj lama u Mariboru pozvao na jačanje duhovnih vrijednosti
Držat će predavanja
Dalaj lama stigao u Sloveniju
Kina, koja optužuje Dalaj lamu da promiče neovisnost Tibeta, ranije je pozvala Bijelu kuću da otkaže Obamin sastanak s Dalaj lamom, a nakon potvrde da će do susreta doći 18. veljače očekuje se i osuda iz Pekinga. Aktivisti za ljudska prava smatraju da je posjet Bijeloj kući dobitnika Nobelove nagrade za mir snažna poruka Tibetancima i drugima koji se bore za ljudska prava diljem svijeta. Dalaj lamu mnogi u svijetu štuju kao moralni autoritet.
Odnosi između SAD i Kine narušeni su nakon nedavne najave Obamine administracije o prodaji 6,4 milijarde dolara oružja Tajvanu, koji Kina smatra svojom odmetnutom pokrajinom. Prije toga je SAD kritizirao Kinu zbog cenzure interneta, a prošloga je tjedna najavio da će zaoštriti sporno pitanje potcjenjenosti kineske valute. Prije početka sadašnjeg američkog pritiska na Kinu, Peking je odbio podržati incijativu SAD za uvođenje novog kruga sankcija Vijeća sigurnosti UN-a Iranu, zbog nastavljanja nuklearnog programa i odbijanja zahtjeva međunarodne zajednice. (Hina)