Glavni tajnik Ujedinjenih naroda Antonio Guterres je predstavio u utorak Vijeću sigurnosti svoje viđenje međunarodne organizacije, čiju je ulogu potrebno revitalizirati vodeći diplomaciju usmjerenu na sprječavanje sukoba.
Podijelite
"Treba nam potpuno novi pristup", ocijenio je Antonio Guterres, bivši portugalski premijer i bivši UN-ov visoki povjerenik za izbjeglice (UNHCR) u prvom govoru pred Vijećem nakon što je stupio na dužnost 1. siječnja.
On je istaknuo da je u UN-u previše vremena posvećeno upravljanju krizama, umjesto njihovog sprječavanja. "Narodi plaćaju previsoke cijene", zaključio je. Obznanio je da namjerava pokrenuti inicijativu poticanja posredovanja u sklopu jačanja diplomacije za mir, bez dodatnih pojedinosti.
Novi glavni tajnik Ujedinjenih naroda Antonio Guterres želi da u 2017. apsolutni prioritet bude mir i pozvao je međunarodnu zajednicu da se posveti tom cilju u poruci objavljenoj na prvi dan nove godine kada je preuzeo dužnost. Nasljednik Ban Ki-moona je već naznačio obrise strategije svoje reforme te organizacije i naglasio napore s ciljem okončanja sukoba, od Sirije do Južnog Sudana.
On će morati raditi s duboko podijeljenim Vijećem sigurnosti, nesposobnim dogovoriti okončanje šest godina dugog građanskog rata u Siriji.
"Najveći poraz međunarodne zajednice danas je njezin neuspjeh u sprječavanju sukoba i u jamčenju svjetske sigurnosti", napisao je Guterres u članku objavljenom u ponedjeljak u američkom časopisu Newsweek.
"Tamo gdje bjesne ratovi, potrebno nam je posredovanje, arbitraža i kreativna diplomacija koju podržavaju sve zemlje" čime je dao naslutiti izravniju umiješanost u velika pitanja od svog prethodnika.
"Previše prilika za sprječavanje sukoba je izgubljeno jer među državama članicama nije vladalo međusobno povjerenje", istaknuo je.
"Danas moramo dokazati sposobnosti vođenja i pojačati vjerodostojnost i autoritet Ujedinjenih naroda i staviti mir u prvi plan", zaključio je.
Njegove planove osnaženja UN-a bi mogao poremetiti novi američki predsjednik Donald Trump čije su namjere u pogledu vanjske politike još nejasne. (Hina)