Srpski član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Mladen Ivanić ocijenio je u srijedu kako su dobri odnosi BiH i Hrvatske postali zategnuti nakon uhićenja deset bivših pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO) osumnjičenih za ratne zločine te rekao kako bi te napetosti trebalo što prije ukloniti.
Pročitajte i ovo
od 1992. do 1993.
Sud BiH presudio: "Bivši član Predsjedništva BiH nije kriv za ratne zločine"
Pravda nakon trideset godina
Branitelji progovorili o zlodjelima krvnika iz Bilja: "U policijskoj stanici hvalio se da je kasapio ljude"
"Rečenice koje su dolazile iz Hrvatske, poput onih da žrtve ne mogu praviti zločine, previše ulaze u sadržaj i previše opterećuju i vrše politički pritisak na pravosuđe, ali ja mislim da će i Zagreb s time stati", izjavio je Ivanić, koji od 17. studenog preuzima osmomjesečno predsjedanje Predsjedništvom BiH, navodi novinska agencija Srna.
Ivanić je izjavio kako je očekivao "žešće stavove" iz Republike Srpske u vezi s tim reakcijama Zagreba.
Podsjetio je i kako postoje problemi u odnosima između BiH i Srbije a njih opterećuje prije svega loš odnos srbijanskih dužnosnika i bošnjačkih političara u BiH.
"Mislim da bi se mnogo toga moglo popraviti ako uspijemo organizirati zajednički sastanak rukovodstava BiH, Srbije i Hrvatske, posvećen spuštanju međusobnih političkih tenzija", kazao je Ivanić.
Pojasnio je kako će mu pritoritet u narednih osam mjeseci predsjedavanja Predsjedništvom BiH biti ispunjavanje uvjeta nužnih da BiH dobije status kandidata za članstvo u Europskoj uniji.
"Želja mi je da u narednih osam mjeseci ponovo vratimo pozitivnu priču o BiH i da se sa tema o kojima se ne slažemo, vratimo na teme o kojim se možemo dogovoriti i postići kompromis. Jedna od ključnih tema svakako je približavanje BiH EU-u i dobijanje statusa kandidata. Evo, da budem oprezan, ja to očekujem do kraja mandata Predsjedništva BiH (2018.) iako smo mi u predsjedništvu postavili ambicioznije ciljeve da taj proces teče brže", kazao je Ivanić.
U odnosu na približavanje NATO-u bio je znato suzdržaniji kazavši kako je stupanje na snagu Akcijskog plana za članstvo (MAP) maksimum kojega treba očekivati jer o ulasku u Sjevernoatlantski savez u BiH nema političke suglasnosti s obzirom da se tome protive vlasti RS. (Hina)