"Slovenija se za samostalnost odlučila onda kada se nekadašnja zajednička država koja nije bila demokratska polako raspadala, s ciljem da sama kao demokratska država zaštiti ljudska prava i jednom se uključi u Europsku zajednicu", kazao je Miro Cerar.
Pročitajte i ovo
NEZAMISLIVO
Vojni analitičari o trećem svjetskom ratu: "Izbit će ili na Baltiku ili Balkanu ili Indopacifiku"
Operacija Kavez
Policija okupirala grad, zatvoreni izlazi iz Barcelone: Traže ovog čovjeka
Španjolska je dio Europske unije i demokratska država s Katalonijom kao njezinim dijelom. Zato je situacija u Kataloniji u tom pogledu trenutačno sasvim drukčija od slovenskog slučaja, rekao je Cerar.
Predsjednik slovenske vlade priznao je da je u Sloveniji mnogo simpatija prema katalonskom slučaju, ali se odbijanjem paralela ogradio od nekih analiza prema kojima katalonska pokrajinska vlada odgađanjem proglašenja samostalnosti nakon izvedenog referenduma slijedi "slovenski scenarij".
Neki slovenski političari izjavili su i da treba uvažavati načelo da svaki narod s jasnim identitetom ima pravo na izjašnjavanje kojim se želi opredijeliti kao samostalna nacija.
Ako se postavi pitanje prava na samoodređenje, onda to treba rješavati u skladu sa španjolskim ustavnim poretkom te na miran, nenasilan i demokratskiji način, kazao je Cerar novinarima na marginama summita čelnika članica EU-a u Bruxellesu.
Slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec već je ranije kazao da Slovenija u ovom trenutku ne razmišlja o priznanju Katalonije ako bi ona proglasila samostalnost, ali je od njega preciznija pojašnjenja početkom tjedna zatražilo španjolsko ministarstvo vanjskih poslova, s obzirom na zatvorenu sjednicu parlamentarnog odbora za vanjsku politiku na kojoj se razmatralo stanje nakon referenduma o Kataloniji.
Putin kritizira dvostruka mjerila Europljana
Ruski predsjednik Vladimir Putin katalonsku je krizu nazvao "unutrašnjim problemom" Španjolske i osudio politiku dvostrukih mjerila Europljana prema težnjama naroda za neovisnosti.
"Sve što se događa unutarnji je problem Španjolske i mora biti riješeno u sklopu španjolskog zakona u skladu s demokratskim tradicijama", rekao je ruski predsjednik na vanjskopolitičkom forumu u Sočiju.
Putin je zatim kritizirao politiku dvostrukih mjerila Europske unije u pogledu tih pitanja.
"Čini se da u očima nekih naših partnera postoje legitimni pobornici neovisnosti i slobode i postoje separatisti koji nemaju pravo braniti svoja prava, čak ni demokratskim mehanizmima", istaknuo je.
"Ta vrsta dvostrukih mjerila puna je opasnosti za razvoj europskog kontinenta", upozorio je Vladimir Putin.
Ruski predsjednik u tom je kontekstu komentirao podršku EU-a neovisnosti Kosova. Odlučili su, rekao je misleći pritom na Europu, da je u redu da Kosovo proglasi neovisnost od Srbije 2008., ali da stanje u Kataloniji, iračkom Kurdistanu i na Krimu treba tretirati na drugi način.
"Zašto su morali bez razmišljanja i bezrezervno uz želju da se svide velikom bratu u Washingtonu dati potporu odcjepljenju Kosova, uzrokujući time slične procese u drugim regijama Europe i u svijetu?" upitao je Putin.
"Kada je Krim proglasio svoju neovisnost, na temelju referenduma o pripojenju Rusiji, to vam se nije svidjelo iz nekog razloga", izjavio je ruski predsjednik. (Hina)