Agencije javljaju kako će deseci tisuća putnika, koji su zbog zastoja u željezničkom, autobusnom i zrakoplovnom prometu po nekoliko dana bili blokirani, danas ipak uspjeti stići na odredišta kako bi dolazak Godine štakora proslavili s članovima svojih obitelji.
Pročitajte i ovo
Velike gužve
Kratki kaos u Novom Zagrebu: Tramvaji su vozili skraćeno
Nova godina
Najluđa noć u godini sve je bliže: Ekipa Dnevnika Nove TV istražila je koje su destinacije Hrvatima najprivlačnije
U ovo su doba godine putovanja u Kini najčešća, jer najviše stanovnika te zemlje putuje u posjet obiteljima, što tradicionalno uzrokuje prometni kaos. Ove su godine putnici suočeni s otegotnim okolnostima zbog jedne od najtežih i najoštrijih zima u zadnjih stotinu godina, koja je najžešće pogodila središnji, istočni i južni dio zemlje.
Cijeli su gradovi i po više od tjedan dana ostali bez električne energije i vode, a pri pokušaju popravaka električnih vodova poginulo je čak jedanaest ljudi. Najteže je pogođen glavni grad središnje pokrajine Hunan, Chenzhou koji je danas dvanaesti dan zaredom bez električne energije.
Kaotična vremenska situacija povećala je cijene ugljena, mesa, povrća i riže, što će, kako prenose kineski mediji, pridonijeti ne baš svečanom ozračju proslave kineske Godine štakora, 4706. po kineskom kalendaru.
Kineska Nova godina najvažniji je kineski blagdan određen kineskim lunisolarnim kalendarom koji je usklađen s gibanjem mjeseca i prividnim kretanjem Sunca. Obilježava se na drugi mladi mjesec u zimskom solsticiju, pa je stoga zovu Lunarna Nova godina.
Godine su u kineskom kalendaru određene kombinacijom kineskog zodijaka i elemntima zlata, drva, vode, zemlje i vatre. Proslava traje petnaest dana. Započinje Novom godinom, a završava Festivalom lampiona kojim se dočekuje buđenje proljeća.