Berlin je u pravilu podržavao jaču Komisiju, ali je tijekom dužničke krize u eurozoni njezin utjecaj slabio, dok je Njemačka kao najveća europska ekonomija sve više predvodila u donošenju odluka.
'Ne vidim potrebu u sljedećih nekoliko godina za davanjem većih ovlasti Komisiji u Bruxellesu', kazala je Merkel i dodala da dijeli mišljenje francuskog predsjednika Francoisa Hollandea o tješnjoj suradnji zemalja članica u oblikovanju gospodarske politike. 'Imamo na umu, primjerice, tržište rada i mirovina, ali i poreznu i socijalnu politiku', dodala je kancelarka.
Pročitajte i ovo
Blizak odnos
FOTO Susreli se Merkel i Obama: "Zabrinula sam se da si ljut - Bio sam dobro"
Kriza u Iraku
Hollande i Merkel: 'EU se mora što prije uključiti u humanitarnu operaciju'
>> VIDEO Merkel pred Hollandeom spomenula 'krivog' Francoisa
Na susretu prošli četvrtak u Parizu, Merkel i Hollande su podržali bliskiju gospodarsku suradnju među članicama eurozone, a svojim će kolegama, pred summit EU-a u lipnju, uputiti i zajednički prijedlog o budućem rukovođenju eurozone.
Hollande se također okomio na Europsku komisiju zbog prošlotjednih detaljnih prijedloga o ozdravljenu francuskog gospodarstva, ustvrdivši da Komisija ne može 'diktirati' reforme zemljama članicama. Njegov nacionalistički ton uznemirio je Bruxelles, ali i neke članove Merkelove koalicije desnog centra.
Merkelove primjedbe na račun Komisije mogle bi pak izazvati nemir među manjim članicama EU-a koje u nadnacionalnom izvšnom tijelu, Komisiji, vide branitelja svojih interesa u Europi koja bi u suprotnom mogla pasti još više pod utjecaj većih zemalja. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook