"Naši liječnici i drugo medicinsko osoblje često se u svom poslu susreću s prijetnjama, pa i s fizičkim nasiljem", kazala je za lokalni Radio Krka šefica službe medicinske pomoći Milena Vidmar Romič, tumačeći zašto su se odlučili na tako drastičan potez za povećanje sigurnosti osoblja.
Pročitajte i ovo
Drama u Slavoniji
Zavod za hitnu medicinu zaradio kaznenu prijavu: "Ugrožavaju živote pacijenata na cijelom području!"
crveni i žuti meteoalarm
Hitna pomoć ima pune ruke posla tijekom toplinskog vala: "Ljudi nepotrebno ugrožavaju svoje zdravlje"
Vodstvo kočevskog zdravstvenog doma potvrdilo je da je četiri para neprobojnih prsluka za svoje zaposlenike već naručilo, a svaki stoji po 500 eura.
Na taj način liječnicima, sestrama i tehničarima u ambulantama i prilikom intervencija na terenu žele uliti sigurnost jer takva oprema štiti od hladnog i vatrenog oružja.
"Naši se djelatnici skoro svakodnevno susreću s različitim oblicima ucjena i prijetnji", navela je Milena Vidmar Romič, dok lokalna policija ocjenjuje da stanje možda ipak nije tako dramatično.
No, prema službenim statističkim podacima policije taj kraj Slovenije, smješten u dubokoj provinciji, s visokom stopom nezaposlenosti te s mnogo ovisnika o drogama i alkoholu, znatno odskače od nacionalnog prosjeka, kad je riječ o kriminalitetu s elementima nasilja.
Prosječno je na godinu 59 kriminalnih djela na 10.000 stanovnika, po čemu je Kočevje u samom vrhu u cijeloj državi, a isto tako strši prema broju ubojstava i pokušaja ubojstava. Mnogo je i masovnih fizičkih obračuna, krađa te nasilja nad djecom, što većinsko stanovništvo obično znade pripisivati velikoj i brojnoj romskoj zajednici, dok stručnjaci navode kako se radi o općenitom problemu koji se ne odnosi samo na Rome.
Zbog lošeg sigurnosnog stanja posebno se zaštitarima, policijom i videonadzorom, uz dom zdravlja, štite dom umirovljenika i gradska knjižnica, jer se u okolici skuplja dosta ovisnika i sumnjivih osoba. (Hina)