Tal Abyad, sirijski grad na granici s Turskom kojeg su prije više od godine dana osvojili islamisti, bio je poveznica kroz koju su stranci dolazili u Islamsku državu. Upravo se preko tog grada izvozila nafta na crno tržište i na taj su način islamisti zarađivali novac.
Pročitajte i ovo
povratak kući
Prilika za rješavanje nezapamćenog problema? "Egzodus bi imao značajne posljedice na tržište rada"
Na putu za Damask
VIDEO Kršćanski hodočasnik pušten iz sirijskog zatvora otkrio što mu je bilo najteže: "Ojačao sam"
Grad su sada zauzeli Kurdi uz pomoć sirijske oslobodilačke vojske. 'Ovo pokazuje da je ISIS slabiji nego što se čini, unatoč nekim njihovim prijašnjim pobjedama', rekao je Wladimir Wilgenburg, politički analitičar, piše Huffington Post.
Analitičari kažu da je pad Tal Abyada potencijalno najopasniji gubitak za Islamsku državu, od kada su proglasili kalifat u dijelovima Sirije i Iraka koje su zauzimali protekle godine.
U proteklih 10 dana, 23.000 Sirijaca prešlo je tursku granicu bježeći od sukoba u Tay Abyadu, u nadi da će u toj državi pronaći veću sigurnost. Na granici je nastao kaos kada su brojne izbjeglice razderale žičanu ogradu kako bi prešli u Tursku.
DRAMA OČAJA NA GRANICI Tisuće ljudi prerezali žičanu ogradu i trčali prema Turskoj
Nekoliko izbjeglica ispričalo je kako su prepoznali pojedine islamiste, sa svježe obrijanim bradama. Šire se glasine da su borci ISIS-a, čak i pojedini zapovjednici pobjegli u Tursku miješajući se s izbjeglicama.
WorldPost razgovarao je sa Sirijcima u Akcakaleu kako bi razgovarali o životu pod vladavinom ISIS-a.
'Ako su vidjeli da žena hoda sama, istukli bi je. Stoga sam slijedila pravila. Nevjerojatno su ponižavali su ljude', rekla je 24-godišnja Bint Al-Raqqa. Njezini nećaci nisu mogli pohađati škole jer je ISIS zatvorio sve obrazovne ustanove, a umjesto toga otvorio religiozne centre gdje je podučavan kuran.
'Morali smo se oblačiti u skladu sa šerijatskim pravom. Definitivno više neću prekrivati lice', zaključuje. 'Ja sam starija žena, a oni su od mene očekivali da nosim burku. Ali u njoj nema kisika', rekla je Nintina majka. 'Sviđa mi se Assad i nije me briga', dodala je uzdignutih ruku.
Čim je došao ISIS, pretvorio je naše živote u destrukciju. Cijene su porasle, tako da sam jedva mogao kupiti kruh', rekao je Diam (33).
'Otišli smo jer smo gladni i ne primamo plaće', dodaje. Njegova žena koja je u naručju držala tromjesečno pothranjeno dijete rekla je: 'Samo smo željeli živjeti. Otišli smo jer smo željeli živjeti.'
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook