"Kubanska vlada pristala je na uspostavu dijaloga, premda još ne znamo o čemu ćemo raspravljati. Prijedlog EU-a je da se započne bezuvjetni dijalog uz međusobno poštovanje o nizu pitanja poput prava i okoliša", kazao je Nino.
Kubansko ministarstvo vanjskih poslova potvrdilo je svoju spremnost na dijalog u noti upućenoj veleposlanstvu Francuske u Havani koja trenutačno predsjeda EU-om, prema istom izvoru.
Pročitajte i ovo
traje sanacija
Karipski otok ponovno u mraku: Poznat je i krivac nestanka struje
Sve veće nezadovoljstvo
10 milijuna ljudi bilo je danima u mraku: "Zadnje što želimo jest još jedan kolaps sustava"
Havana u svojoj noti izražava i neslaganje oko "jezika europskog dokumenta iz lipnja" kojim su ukinute sankcije, rekao je Nino.
Naime, odluka EU-a sadrži godišnje izvješće o stanju veza s Kubom. Bruxelles traži da Kuba poboljša stanje ljudskih prava i oslobodi političke zatočenike. Također se zahtijeva da Havana olakša pristup humanitarnih organizacija zatvorima na Kubi i zajamči slobodu informiranja i govora.
Val uhićenja političkih neistomišljenika na Kubi 2003. potaknuo je EU da uvede sankcije koje su obuhvaćale smanjenje broja bilateralnih posjeta na visokoj razini i redovito pozivanje disidenata u veleposlanstva zemalja EU-a na proslave državnih blagdana. Tim simboličnim činom za koji se posebno zauzimala Španjolska, Europljani su htjeli nagnati Raula Castra koji je na predsjedničkoj dužnosti zamijenio brata Fidela, da učini korak prema demokraciji.