Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Analiza Jasmine Bojić

VIDEO Što se to događa u Rusiji?

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Rusko gospodarstvo je u krizi. Kraj godine donio je najveći pad rublja u posljednjih 15 godina. Analitičari upozoravaju kako će biti sve gore nastavi li padati cijena nafte. Što se to događa u najvećoj zemlji svijeta?

Rusko gospodarstvo je posljednjih 15 godina raslo velikom brzinom. Rast je počeo 2000., te se sljedećih osam godina kretao oko 7 posto. Rusiju je pogodila kriza 2008., kada i ostatak svijeta, ali oporavak je bio brz.

Pročitajte i ovo Ruski predsjednik Vladimir Putin - 2 Nije odao počast Kremlj tvrdi da je Putin ožalošćen: "Malo je vjerojatno da itko razumije kroz što on prolazi" Vladimir Putin novi krug sankcija Ovaj potez EU-a razbjesnit će Putina: Ostat će bez milijardi eura, čeka se odgovor Kremlja

Ako sada usporedimo kako se u to vrijeme kretala cijena nafte, jasno je da rusko gospodarstvo o njoj uvelike ovisi. A cijena nafte na svjetskim tržištima posljednjih mjeseci - pada. 'Gospodarstva će se neizbježno prilagoditi niskim cijenama energenata. Nužna je raznovrsnost. Drugo, čak i ako cijene nastave padati, u nekom trenutku je nužan njihov rast zbog globalnog gospodarskog rasta i povećane potražnje. Nema sumnje da će se to dogoditi', rekao je nedavno predsjednik Rusije Vladimir Putin.

Na gospodarsku krizu u Rusiji uvelike su utjecale i sankcije zapada, koje su uvedene zbog ruskog stava prema ukrajinskoj krizi.

Putin potpisao novu vojnu doktrinu: NATO najveća prijetnja!

Europska unija i Sjedinjene Države prvo su Rusiji nametnule diplomatske sankcije, pokušavajući je politički izolirati. Primjerice, Rusija je isključena iz skupine G8. Uslijedile su restrikcije, odnosno zabrana putovanja i zamrzavanje imovine za više od 130 ljudi.

Na kraju su Rusiji nametnute ekonomske sankcije, koje izazivaju najviše štete. Zabranjeno je poslovanje s najvećim ruskim bankama, a trgovina s energetskim i vojnim kompanijama je ograničena. Slične sankcije Rusiji su uvele i zemlje poput Japana, Australije i Kanade.

Kriza u Ukrajini zapravo je bila okidač za preslagivanja na globalnoj političkoj sceni. Pokušaj stvaranja novoga poretka sve češće se naziva novim hladnim ratom. Kakav će biti ishod, ovisit će isključivo o dvjema velesilama - Americi i Rusiji.

Kriza u Rusiji sve je dublja: bankama prijeti propast, ruska valuta gubi na vrijednosti, a građani Rusije sve su siromašniji. No, još uvijek su na strani svog predsjednika.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook  

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene