Istraživanje je objavljeno u časopisu Cell u srijedu, a korištena tehnika učinila je korak naprijed prema kloniranju čovjeka.
Ova dva majmuna nisu prvi klonirani primati. Znanstvenici su i 1999. godine stvorili majmuna, ali su koristili po mišljenju istraživača jednostavniji postupak kloniranja u sklopu kojeg su razdvajali embrije, što je slično onome što se događa kada se razvijaju identični blizanci.
U slučaju majmuna Hua Hua i Zhong Zhong istraživači sukoristili suvremenu tehnologiju, razvijenu posljednjih nekoliko godina kako bi se poboljšala tehnika korištena pri kloniranju ovce Dolly, a koja se naziva somatski stanični nuklearni transfer. U sklopu ove tehnike stanica se stavlja u jajašce bez jezgre nakon čega se dvije stanice spajaju i razvija se ebrij koji se zatim usadi u maternicu surogat majmuna.
Iz Kine su poručili kako ovaj uspjeh znači da će Kina biti pionir u istraživanju bolesti i mozga u kojima će koristiti klonirane majmune.
Hua Hua i Zhong Zhong razvijaju se normalno, poručili su znanstvenici. Hrane se na bočicu i odlaze na redovne preglede, a kada budu malo stariji znanstvenici će poručavati i njihovo mentalno zdravlje kako bi vidjeli ima li ikakvih problema.
"Dva majmuna vrlo su aktivna i zdrava, napreduju vrlo brzo kao ljudske bebe. Sa svakim danom čine se sve aktivnijima i nema znakova abnormalnosti", rekao je autor istraživanja Qiang Sun.