Zgrada podignuta u sjevernoj pokrajini Hebei za 540 milijuna juana ili oko 67 milijuna eura 'ni po kojem kriteriju ne spada u kategoriju muzeja, jer su eksponati krivotvorine', rekao je pokrajinski dužnosnik za kineski dnevnik Global Times. Otvorena je istraga o vlasniku muzeja kojega je mjesno stanovništvo optužilo za rasipanje javnih sredstava dobivenih prodajom zemljišta, prenosi list.
>> Kinezi grade najduži podvodni tunel na svijetu
Eksponati izloženi u 12 muzejskih sala, koji su prikazani u medijima, tjeraju na smijeh stručnjake, ali i obožavatelje i poznavatelje kineske kulture i umjetničkih djela. Među njima je, primjerice, vaza ispod koje piše da pripada dinastiji Qing (1644. - 1911.), ukrašena prikazima raznih životinja u kričavo zelenim bojama. Životinje podsjećaju na likove iz crtanih filmova za malu djecu, a osobito je 'zanimljiva' nasmijana hobotnica naslikana na jednoj od vaza.
Vlasnik muzeja Wang Zhongquan, čelnik mjesnog ogranka Komunističke partije koji je kupio nevjerojatnih 40.000 falsifikata po cijenama u rasponu od 100 juana (12.40 eura) do 2000 juana (248 eura), ondje je, kako se sam pohvalio, izložio i nekoliko eksponata iz razdoblja vladavine Žutog Cara ili Huang Dija, koji je vladao u 27. stoljeću prije Krista i ima status legende, no nešto je previdio.
Carevo je ime, naime, napisano pojednostavljenim kineskim pismom koje se počelo koristiti tek sredinom 20. stoljeća, malo manje od tri milenija poslije razdoblja iz kojeg bi trebali potjecati izlošci. prenosi Shanghai Daily. Gospodin Wang je objasnio kako je samo želio 'promicati bogatu kinesku kulturu', a smatra da 'ni bogovi ne bi razlikovali autentične eksponate od falsifikata, s obzirom na to koliko su kvalitetno izrađeni'. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook