Katalonski separatisti osuđeni su na devet do 13 godina zatvorske kazne, odlučio je tako Španjolski vrhovni sud. Ostalih troje optuženika u važnoj presudi zbog održavanja zabranjenog referenduma i kratkotrajnog proglašenja neovisnosti proglašeni su krivima samo za neposluh i nisu osuđeni na zatvor.
Pročitajte i ovo
Operacija Kavez
Policija okupirala grad, zatvoreni izlazi iz Barcelone: Traže ovog čovjeka
U Kataloniji
VIDEO/FOTO U bizarnoj nesreći ozlijeđeno 45 osoba, neki su kritično: Autobus u okomitom položaju ostao zaglavljen ispred tunela
Svi optuženici oslobođeni su najstrože optužbe, za pobunu. Tužitelji su tražili do 25 godina zatvora za Oriola Junquerasa, bivšeg zamjenika predsjednika Katalonije i najviše rangiranog zagovornika katalonske neovisnosti. Međutim, sud mu je dao 13 godina zatvora osudivši ga za pobunu i zlouporabu javnog novca, javlja BBC.
Na kocki je mnogo toga, kako za Španjolsku, tako i za njezinu najbogatiju regiju na suđenju koje je privuklo svjetsku pozornost, pokrenulo najveću španjolsku političku krizu u desetljećima i poljuljalo financijska tržišta.
Među glavnim pitanjima je kako će separatisti reagirati na presude, hoće li se održati obećanje o mirnim prosvjedima i koliko će se narušiti ugled Španjolske i separatističkog pokreta.
I vlada i separatisti su uoči presude objavili snimke na društvenim mrežama. Separatisti kažu da ništa pogrešno nisu učinili i da je suđenje bilo političke prirode, dok vlada tvrdi da je zakon strogo poštovan.
"Jedina presuda koju ćemo prihvatiti je ona oslobađajuća", rekao je bivši katalonski čelnik Carles Puigdemont.
U videu koji je objavila vlada je nekoliko ministara koji brane španjolski demokratski sustav.
Premijer Pedro Sanchez tvitao je uz objavljeni video kako je Španjolska jedna od "najslobodnijih i najsigurnijih" zemalja u svijetu.
"Katalonski čelnici osuđeni su zbog svojih akcija, a ne ideja", ocijenio je u ponedjeljak španjolski veleposlanik u Hrvatskoj Alonso Dezcallar i naglasio da se radi o složenoj i povijesnoj presudi.
"Na ovom suđenju sudilo se činjenicima, a ne idejama ili ideologijama. Ti su ljudi osuđeni zbog svojih akcija, a ne zbog ideja. U Španjolskoj svi mogu otvoreno iznositi svoje ideje, ali ako prekršite zakon bit ćete sudski gonjeni", istaknuo je veleposlanik u izjavi za Hinu.
Kazao je kako se se presude uvijek moraju poštivati, slagali se s njima ili ne. "Mi ne komentiramo niti dajemo bilo kakve ocjene izrečenih kazni", dodao je.
"To je složena i povijesna presuda i mislim da je primjer transparentnosti i učinkovitosti sudstva, koje je ovim slučajem još jednom potvrdilo svoju neovisnost, objektivnost i učinkovitost."
Podsjetimo, odluka o neuspješnoj secesiji koja je privukla međunarodnu pozornost, pokrenula najveću političku krizu u Španjolskoj u nekoliko desetljeća i uzdrmala financijska tržišta iznimno je važna i za vlasti u Madridu i za najbogatiju španjolsku regiju. (I.D. / Hina)