"Posljednji događaji natjerali su me da usvojim plan koji u prvi plan stavlja izbjegavanje nasilja jer su mir i dijalog uvijek bili prioritet za narod i Vladu Katalonije. Država ne može biti izgrađena na nasilju. Ne možemo biti uvučeni u scenarij koji je odbacila vlada koje se zalagala za neovisnost. Odluke Vlade u Madridu nemaju pravnu valjanost. Oni progone ideju, a ne zločin. Traže 30 godina zatvora za svakog od nas", kaže Puigdemont koji je poručio da podržava sindikate te ih pozvao da učine sve što mogu kako bi se izbjegla destrukcija katalonskog sistema.
Pročitajte i ovo
Dramatične poplave
U Dnevnik Nove TV javio se Hrvat iz Barcelone te otkrio koliko je situacija dramatična
Kriza nezavisnosti na vrhuncu
Stotine tisuće prosvjednika na ulicama Barcelone: Mjere iz Madrida znak su "kraja demokracije u Španjolskoj"
Kazao je kako će ispoštvovati rezultate izbora koji će se održati 21. prosinca.
"Španjolsku vladu pitam hoće li učiniti isto", kazao je Puigdemont.
Poručio je kako je dio katalonske vlade otputovao u Bruxelles kako bi ukazao na problem Katalonije u srcu Europe.
Kazao je kako nije u Bruxellesu da bi tražio azil.
"Ovo nije belgijsko pitanje, došao sam ovdje kako bi djelovao u skladu s mirom i sigurnošću", kazao je Puigdemont.
Na ponovljeno novinarsko pitanje zašto je došao u Bruxelles, kazao je kako je Bruxelles glavni europski grad, a Katalonija europsko pitanje.
"Želimo biti ovdje kako europski građani. Odlučili smo da je najbolji način da se izrazimo taj da budemo ovdje, u prijestolnici Europe.Odlukom da španjolska policija preuzme kontrolu nad katalonskom izgubili smo sigurnost. Da smo ostali u Kataloniji, siguran sam da bi došlo do nasilja što nisam želio dopustiti", kaže Puigdemont.
Upitan koliko dugo će ostati u Belgiji, Puigdemont je kazao da to ovisi o tome hoće li dobiti garancije madridske vlade.
Katalonski čelnici kazali su kako su spremni otići u zatvor na 30 godina ako se prije toga provede pravedno suđenje.
Španjolska civilna garda ušla u sjedište katalonske policije
Španjolska civilna garda ušla je u sjedište katalonske autonomne policije u gradiću Sabadellu pored Barcelone i u nekoliko drugih postaja tražeći dokumente i prepisku između katalonskih policijskih dužnosnika vezane za referendum 1. listopada. Katalonska policija odbila je tada nalog suda te nije spriječila stanovnike da glasuju na referendumu. Čelnik katalonske policije Josep Lluis Trapero u međuvremenu je smijenjen te mu se sudi u Madridu.
Novi šef katalonske policije, koji je do ovog tjedna bio zamjenik, dobio je nalog ispratiti iz ureda razriješene katalonske dužnosnike. Španjolski ministri zakazali su izvanrednu sjednicu za 18 sati, a Katalonci u utorak tijekom dana očekuju obraćanje Carlesa Puigdemonta iz Bruxellesa, kamo je otišao u tajnosti nakon što mu je Madrid oduzeo ovlasti predsjednika katalonske vlade.
Španjolska ministarstva preuzela upravljanje katalonskom administracijom
U subotu su španjolska ministarstva službeno preuzela upravljanje katalonskom administracijom, a Puigdemont je iz grada Girone, gdje je bio gradonačelnik od 2011. do 2016., poručio kako nastavlja zacrtani put prema uspostavi nezavisne republike Katalonije. U nedjelju je automobilom otišao u južni francuski grad Marseilles iz kojega je avionom odletio u Bruxelles.
U ponedjeljak je, ne znajući za to, više stotina građana i novinara čekalo njegov ulazak u zgradu regionalne vlade u Barceloni, prvog radnog dana nakon što je Madrid razriješio dužnosti oko 150 javnih dužnosnika. Puigdemonta su očekivali i u sjedištu njegove Katalonske europske demokratske stranke (PDeCat) koja je donijela odluku o izlasku na prijevremene regionalne izbore 21. prosinca.
On je, međutim, u Bruxellesu sa svojih pet 'ministara'. Vijest je naišla na podijeljene reakcije na ulicama Barcelone.
Zasad je nepoznato hoće li zatražiti politički azil šaljući svijetu poruku o "represiji španjolske države". "Još uvijek nismo odlučili, vidjet ćemo, imamo puno vremena", rekao je njegov odvjetnik Paul Bekaert koji je, međutim, istaknuo kako je španjolska država pokušavala koristiti sudove u političke svrhe, no da ju je on u nekim ranijim slučajevima ekstradicije, koji su se odnosili na Baske, uspio poraziti.
Aktivistica Mila, koja je u ponedjeljak na malom trgu Sant Jaume u srcu Barcelone, očekivala prosvjede protiv mjera iz Madrida razočarana je Puigdemontovim činom. "Trebao je doći u ured i mirno braniti institucije. To bi mobiliziralo građane da ih i oni brane pa bi puno snažnija slika otišla u svijet", kaže ispred zgrade vlade.
Građani se mobiliziraju za prosvjed
Ondje u ponedjeljak nije bilo masovnog okupljanja, često viđenog zadnjih tjedana u Kataloniji, domu 7,5 milijuna ljudi. Katalonska nacionalna skupština (ANC), organizacija čiji je vođa u madridskom pritvoru zbog mobiliziranja prosvjednika tijekom referenduma o nezavisnosti, poručila je da neće "ustuknuti niti korak" od republike Katalonije. No niti ACN, koji je za vrijeme referenduma pozivao građane da tijelima mirno onemoguće ulaz policiji prilikom oduzimanja glasačkih kutija, u ponedjeljak nije sazvao prosvjede.
Vladajuća katalonska koalicija "Zajedno za Da" potvrdila je izlazak na izbore 21. prosinca kako bi se na njima suprotstavila mjerama iz Madrida. Španjolska vlada sazvala je te izbore, temeljem članka ustava, kako bi s vlasti maknula pobornike nezavisnosti te ukinula proglašenje republike.
Tijekom iduća dva mjeseca španjolska ministarstva upravljat će katalonskom administracijom te bi ovaj tjedan trebala početi neslužbena kampanja. Izlazak na izbore čini se usuglašen među snagama za nezavisnost, čime se objašnjava izostanak masovnih prosvjeda u ponedjeljak.
Protiv represije nad legitimno izabranom vladom
To, međutim, ne isključuje mobiliziranje građana na ulicama idućih dana "protiv represije nad legitimno izabranom katalonskom vladom i parlamentom", kažu u ANC-u.
Internetske stranice katalonske vlade su srušene i ne mogu se otvoriti. Iz Madrida poručuju da katalonska vlada izabrana na izborima 2015. nema više ovlasti donijeti niti jednu odluku nakon što je proglasila nezavisnost u petak te nakon što je prošli vikend stupio na snagu članak ustava koji omogućuje središnjoj vladi stavljanje pod kontrolu bilo koju od 17 autonomnih pokrajina ukoliko neka od njih prekrši zakon iz ustava.
Španjolski ministar vanjskih poslova Alfonso Dastis rekao je kako Puigdemont može zatražiti politički azil u Belgiji, no da bi bilo veliko iznenađenje da ga dobije. "Bilo bi iznenađenje da mu ga daju u ovoj situaciji. To ne bi bilo normalno", izjavio je Dastis za španjolsku radijsku postaju Cadena SER.
Španjolsko državno odvjetništvo optužilo je Puigdemonta u ponedjeljak za "pobunu", "neposluh" i "malverzacije s javnim fondovima", korištenima za organiziranje referenduma suprotnog španjolskom ustavu. Optužnica je na stolu suca u Madridu dok ju on ne prihvati te je Puigdemont slobodan putovati. (Hina)