U komentaru za FT, Juščenko, ukrajinski predsjednik od 2005. do 2010. zaslužan za prozapadnu orijentaciju zemlje, otvaranje tržišta i uvođenje slobode medija, upozorava europske čelnike na novu podjelu europskog kontinenta.
'Europu dijele dvije vrste politike a ne 'željezna zavjesa': demokratske politike iz Bruxellesa i euroazijska politika Moskve', navodi.
Sporazum o pridruživanju Ukrajine Europskoj uniji nije samo novi korak u europskoj integraciji nego bi trebao osigurati dugoročan geopolitički zaokret, ističe. 'On znači širenje demokracije i stabilnosti u Europi i obnovu povijesne pravde Ukrajini kao neovisne države u Europi.'
Pročitajte i ovo
nema brzog rješenja
Macron o okončanju rata u Ukrajini: "Kijev treba biti realističan glede teritorijalnih pitanja..."
Ukrajina lansirala ATACMS
FOTO Rusija tvrdi da je presrela američke projektile: Odmah stigao odgovor, zaprijetili odmazdom
>>VIDEO i FOTO Kaos u Kijevu: Prosvjednicima se pridružio i Vitalij Kličko
Juščenko upozorava da Rusija nastoji obnoviti sovjetski model putem naoko bezazlenih projekata kao što su "carinska unija" i 'zajednički ekonomski prostor'.
'No, te strukture nemaju ništa zajedničkog s ekonomskom integracijom i teško se mogu smatrati partnerstvima. Ne uključuju pristupne kriterije, uvjete ili standarde, ozbiljne norme i zakonsku regulativu niti imaju institucionalnu osnovu. One imaju samo jedan cilj: prijenos suvereniteta na Rusiju i uništavanje konkurentskih industrija u susjedstvu', smatra on.
Rusija je izvršila velik pritisak na Ukrajinu da odustane od jačanja veza s Europskom unijom, zaprijetivši joj čitavim nizom sankcija i ponudivši razne ustupke ne bi li se pridružila njezinoj carinskoj uniji s Bjelorusijom i Kazahstanom, koja bi 2015. trebala prerasti u Euroazijsku ekonomsku uniju.
Ukrajinska vlada objasnila je da je odluku o odustajanju od sporazuma s EU-om donijela isključivo iz ekonomskih razloga s obzirom na tešku gospodarsku situaciji u zemlji. Ističe također da je odluka 'taktička' i da ne mijenja stratešku proeuropsku orijentaciju zemlje.
Sporazum je trebao biti potpisan na summitu Istočnog partnerstva u Vilniusu 28. i 29. studenoga.
Ocjenjujući da vlada u Kijevu igra 'opasnu, neciviliziranu i nečasnu političku igru', Juščenko poziva europske čelnike da ne zanemaruju važnost Ukrajine i ne propuste priliku da konkretno podrže njezin razvoj kao neovisne i demokratske države na putu prema europskoj integraciji.
'Ukrajina cijeni političku potporu naših partnera u EU koji su prevladali ruske ekonomske zapreke i pridružili se Uniji kao punopravne članice 2004. Međutim, ne vidimo odgovarajući ekonomski odgovor EU-a na povećani ruski pritisak.'
'Uz ekonomsku pomoć, EU mora poslati snažan signal da su njezina vrata i dalje otvorena', poručuje Juščenko, upozoravajući da bi carinska unija s Rusijom bila najgore rješenje i za Ukrajinu i za EU.
Čelnik ukrajinske oporbe Arsenij Jacenjuk rekao je da je ukrajinski predsjednik Viktor Janukovič prodao europsku budućnost zemlje za jamstva Rusije da će dobiti novi mandat na predsjedničkim izborima 2015., niže cijene plina i 20 milijardi američkih dolara.
'Janukovič si je osigurao jamstva Rusije da će dobiti drugi mandat, neku vrstu popusta na cijenu plina i još 20 milijardi američkih dolara za sebe i svoju svitu, od čega će oni polovicu pokrasti, a drugu potrošiti na predizbornu kampanju, kako bi Janukovič krivotvorio rezultat i dobio mandat 2015.', rekao je, kako prenosi portal Pravda Ukraine.
Jacenjuk, čelnik stranke bivše premijerke Julije Timošenko 'Sveukrajinski savez - Domovina' i bivši ministar gospodarstva i vanjskih poslova, počeo je prikupljati potpise za izglasavanje nepovjerenja ukrajinskoj vladi, a regije na zapadu Ukrajine zatražile su opoziv Janukoviča. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook