Japan se vratio. Nakon gotovo 70 godina vojnog zaborava, otočna nacija iskorištava rupe u svom pacifističkom ustavu kako bi obnovila svoju vojsku, piše News.com.au.
Pročitajte i ovo
Kakav je daljnji postupak
Što slijedi nakon dogovora oko ustavnih sudaca: "Dio oporbe nezadovoljan je odabirom"
objavila ministrica
Incident na moru: Ruski ratni brod ispalio raketu na njemački helikopter!
Prije 70 godina SAD i britanske snage napali su otočje Ryukyu. Glavni na tom području bio je otok Okinawa kojeg Japan smatra dijelom svog teritorija. U roku od mjesec dana Japan je poražen, a novi strogo pacifistički ustav je nametnut.
Danas kada Kina želi prigrliti što više Istočnog i Južnog kineskog mora, a stožer SAD-a je usporen, SAD treba jake saveznike na Pacifiku, a to bi bio Japan.
Viši američki i japanski vojni časnici nadaju se da bi japanska mornarica uskoro mogla igrati aktivniju ulogu na Pacifiku i šire i prometovati nekima od svjetskih 'najvrućih' voda.
No, kod kuće Japan je i dalje podijeljen oko predloženih promjena i uloge koju bi trebao igrati u regionalnim sigurnosnim pitanjima.
Rane Drugog svjetskog rata su duboke. I to ne samo unutar Japana. Mnoge azijske zemlje nisu zadovoljne idejom. Sjećanja na japanske nosače zrakoplova i ratne brodove na Pacifiku 1942. godine i dalje su jaka.
Američki viceadmiral Robert Thomas rekao je kako očekuje da će izmjene koje su na putu da ih odobri japanski parlament olakšati Japanu i savezničkim mornaricama suradnju u Indijskom i Tihom oceanu.
Japan svoje obrambene prioritete prebacuje sa sjevera blizu Rusije na Istočno kinesko more gdje su Tokio i Peking u sporu oko nenaseljenih otoka koji su dio otočka Ryukyu.
Jedan od ključnih stateških ciljeva Tokija i Washingtona je omogućiti Japanu sudjelovanje u onome što je poznato kao kolektivna samoobrana.
Kineske zračne snage nedavno su održale prvu vježbu na zapadnom dijelu Tihog oceana. I Rusija je opet previše ratoborna.
Japanski premijer Shinzo Abe, oprezan zbog ekspanzije kineske vojske, bio je glavni zagovornik popuštanja poslijeratnih ograničenja japanske vojske.
I Tokio i Washington žele da Japan bude u mogućnosti poslati svoje trupe dalje od vlastite obale s manje ograničenja i da se pridruži širem spektru aktivnosti, od humanitarnih operacija do vježba na više lokacija, sa širim rasponom partnera.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook