O problematici načina čuvanja i pristupa toj osjetljivoj građi za popodne je bio najavljen sastanak predsjednika svih parlamentarnih stranaka, nakon što je jednom publicistu zabranjen pristup tom arhivu o djelovanju 'slovenske udbe', što je oporba nazvala skandalom jer tvrdi da bi ti arhivi trebali prema zakonu biti svima dostupni.
Pročitajte i ovo
Masovna tučnjava
Više ozlijeđenih Hrvata u makljaži na slovenskom skijalištu: "Htjeli su nas masakrirati, zašto policija nije napravila više?"
Možda se pridruže tužbi JAR-a
Zemlja u susjedstvu razmatra tuženje Izraela: "Jasno je što se u Gazi događa''
Janša je međutim već tijekom jutra u razgovoru za Slovenski radio odbacio tumačenja premijera Pahora da je dio spomenutog arhiva zatvoren za istraživanja zbog zaštite imena ljudi koji su u vrijeme Jugoslavije tajno surađivali sa SDS-om, ali ne na planu represije nego djelujući u inozemstvu u korist slovenskih nacionalnih interesa.
'Slovenija kao nezavisna država nije nasljednica nekadašnjeg režima i ti bi arhivi trebali biti javni', rekao je Janša u razgovoru za Slovenski radio. Ustvrdio je kako je dio arhiva 'slovenske udbe', nakon što je odbačen zahtjev publicista Igora Omerze da mu se u taj materijal omogući pristup, dvadesetak dana bio u uredu premijera Boruta Pahora, što otvara prostor za pitanja ne dolazi li do manipulacije tim gradivom, što je ocijenio 'početkom kraja vladavine prava'.
Kako prenose slovenski mediji, oporba s Janšom na čelu sumnjiči premijera Pahora i njegovu vladu da novim zakonom o pristupu starom arhivskom gradivu tajnih službi iz vremena komunizma želi zaštititi političare koji su i danas aktivni. Mediji prenose da je polemika o 'arhivima udbe' povezana s tajnim djelatnostima agenata slovenskih tajnih službi u vrijeme komunizma prema susjednoj Austriji s kraja sedamdesetih i početka osamdesetih godina prošlog stoljeća. (Hina)