O tome dosta govori i podatak da je Izrael u petak pozvao na mobilizaciju najmanje 3.000 pričuvnih vojnika, javlja agencija Reuters pozivajući se na vojne izvore.
Izrael grupira vojnike, tenkove i topništvo u blizini granice s
Libanonom otkako je počela kriza s Hezbolahom 12. srpnja.
No, još će proći dani prije nego novi pričuvni vojnici ne budu
mobilizirani. Jedna je mogućnost da budu poslani na Zapadnu obalu i zamijene tamošnje borbene postrojbe koje će onda biti poslane u Libanon.
Izraelska je vojska u petak nastavila zračne napade na četrdesetak ciljeva u Bejrutu. Ovom akcijom Izrael vjerojatno namjerava stvoriti zonu razdvajanja.
U sukobima je u posljednih deset dana poginulo najmanje 330 Libanonaca i 32 Izraelaca. Deseci tisuća ljudi u toj zemlji napustile su svoje domove i izbjegle u sjeverna područja.
Uništeno je najmanje 55 mostova, a taksisti prijevoz do Bejruta naplaćuju više od 400 dolara po osobi, što je 40 puta više od uobičajene cijene.
Šeik Hasan Nasrallah se u intervjuu za Al-Jazeeru ispričao zbog pogibije dvoje izraelske djece arapskog porijekla u napadu Hezbolaha na Nazaret u sjevernom Izraelu, ali je dodao kako su poginula djeca "mučenici za Palestinu".
Nasrallah je priznao odgovornost za napade: "U svoje, i u ime moje braće ispričavam se obitelji koja je pretrpjela gubitak", ali je dodao kako zna da isprika nije dovoljna.
One koji su poginuli u napadu smatramo mučenicima za Palestinu i mučenicima za naciju
šeik Hasan Nasrallah
Hezbolah je u petak odbaciomirovni plan UN-ova glavnog tajnika Kofija Annana o zaključenju primirja s Izraelom i o trenutačnom oslobađanju dvojice uhićenih izraelskih vojnika.
Američka državna tajnica Condoleezza Rice najavila je svoj posjet Izraelu i Zapadnoj obali u nedjelju.
Procjenjuje se i da je oko pola milijuna Libanaca prešlo u Siriju, koja do sada nije primila nikakvu pomoć u hrani i lijekovima. UN je priopćio da su trećina poginuli u sukobima Izraela i Hezbolaha djeca.