Kako je prenijela službena iranska agencija Irna, Teheran je Papu pozvao da "ispravi" svoje riječi i ocijenio ih "velikom pogreškom".
Pročitajte i ovo
Čudna demonstracija
U parlement s burkom: Australska senatorica vodi kampanju protiv nošenja islamske odjeće
Projekt vrijedan 50 milijuna
Uskoro počinje gradnja Islamskog kulturnog centra u Sisku
Papina izjava o islamu i svetom ratu "politička je interpretacija
božanske religije i osuđujemo je", rekao je glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova Mohamad Ali Hoseini.
"Njegovi komentari proturječe njegovu položaju vjerskog vođe jedne od božanskih religija i smatramo da je riječ o velikoj pogreški", dodao je, pozvavši Papu da "razmisli o svojim riječima i brzo ih ispravi kako bi se konsolidirali odnosi među religijama".
Šeik od al-Azahra, najviši autoritet sunitskog islama, Mohamed Sajed Tantaui izjavio je ranije da je "ogorčen" Papinim riječima i ustvrdio da one "dokazuju očito nepoznavanje islama".
Pozivima za isprikom pridružio se i čelnik Središnjeg vijeća muslimana u Njemačkoj. "Trebao bi se ispričati muslimanima. To je najbolji način da se situacija smiri i rasčisti", rekao je Ayub Axel Koehler u intervjuu za Neue Presse.
Koehler je upozorio da bi Benediktove riječi mogle izazvati nasilje slično onome koje je izbilo u muslimanskom svijetu nakon objave uvredljivih karikatura proroka Muhameda u danskom tisku.
"Postoji realna opasnost od prosvjeda kao tijekom spora oko
karikatura. To je loše. Muslimanskom bijesu ne bi se smjelo dopustiti da eskalira", rekao je Koehler.
Njemačka kancelarka Angela Merkel stala je, međutim, u obranu Pape, ocjenivši da oni koji ga kritiziraju ne razumiju što je želio reći. "Govor je poziv na dijalog religija i Papa je izrijekom podržao takav dijalog", kazala je Merkel za Bild.
Papa je izrazio "odlučno i beskompromisno odbacivanje svakog oblika nasilja počinjenog u ime vjere", kazala je njemačka kancelarka.
Papu brani i britanski tisak, ocjenjujući da su njegove riječi izvučene iz konteksta i krivo shvaćene, premda Vatikanu predbacuje stanovitu nespretnost u komunikacijskoj strategiji.
Na Papine riječi oštro je reagirao i čelnik egipatske koptske crkve Šenuda III., ocijenivši da su one "protivne Kristovu učenju". "Kršćanstvo i Kristovo učenje uče nas da ne vrijeđamo jedni druge, bilo svojim uvjerenjima ili idejama, ili bilo kojim simbolima - vjerskim simbolima", kazao je.
Egipatski Kopti, čija liturgija slijedi istočnu pravoslavnu
tradiciju, čine 10 posto od ukupno 73 milijuna stanovnika Egipta.
Ispriku od Pape zatražili su i afganistanski talibani, ocjenivši da njegove riječi slijede logiku "križarskog rata Zapada protiv islama".