Ubojstvo Ismaila Hanije poguralo je bliskoistočni sukob u opasnu novu, nepredvidivu i opasnu fazu. Hanijeva smrt je, i strateški i simbolički, dramatičan udarac Hamasu. On je, naime, bio Hamasova najjavnija osoba i vodio je političke operacije skupine iz inozemstva.
On je drugi vođa skupine koju podupire Iran za kojeg se izvješćuje da je ubijen u jednom danu, nakon ubojstva Hezbolahovog najvišeg vojnog zapovjednika u Libanonu.
Izraelski rat protiv Hamasa u Gazi, pokrenut nakon napada militantne skupine 7. listopada, izazvao je sve intenzivnije, gotovo svakodnevne valove sukoba u cijeloj regiji. Ovotjedni udari, koji su uslijedili u razmaku od nekoliko sati, naizgled eskaliraju sukob na više frontova i potaknuli su strahove od izbijanja sveopćeg rata na Bliskom istoku.
To također može uništiti sve preostale nade da će se u bliskoj budućnosti postići prekid vatre i dogovor o taocima u Gazi, usred katastrofalne humanitarne krize u enklavi. Hanija je igrao vodeću ulogu predstavljajući Hamas u višemjesečnim pregovorima o primirju, za koje se opetovano činilo da su došli do značajnog pomaka, da bi onda propali u posljednjem trenutku.
Hanija je drugi visoki vođa Hamasa koji je ubijen od početka rata u Gazi. U siječnju je skupina rekla da je zamjenik šefa njezinog političkog ureda, Saleh Al Arouri, ubijen u izraelskom zračnom napadu na Bejrut.
Pročitajte i ovo
viralna snimka
Srbin došao motorom u Trogir: Kada je rekao odakle dolazi, vlasnik kafića rekao mu je - "Pogledaj mi ruku"
Teško je predvidjeti učinak bilo koje smrti u Hamasovoj rukovodećoj strukturi s obzirom na ogromnu mrežu te grupe, a ona je, piše CNN, i ranije bila u stanju prebroditi smrt ključnih vođa – uključujući ubojstvo svojih suosnivača Šeika Ahmeda Yasina i Abdela Aziza Rantisija, ubijenih 2004.
Ali Hanijeva smrt ostavila je Hamas bez njegove javne političke figure i vjerojatno predstavlja veliku prepreku njegovim međunarodnim operacijama. Ne bi se očekivalo da će dramatično utjecati na njezine vojne napore, ali njegova bi smrt mogla imati simboličan značaj.
Hanija je preuzeo središnju ulogu u pregovorima o taocima i prekidu vatre između Izraela i Hamasa, a ranije ovog proljeća rekao je da je Hamas voljan postići dogovor, ali je dodao da bi to zahtijevalo povlačenje Izraela iz Gaze i jamstvo da će trajno prekinuti borbe u enklavi, zahtjeve koje je Izrael nazvao neprihvatljivima.
Izvor koji je upoznat s pregovorima rekao je za CNN u srijedu da bi Hanijeva smrt mogla "zakomplicirati pregovore". Izvor je rekao da je Hanija, zajedno s Hamasovim vojnim vođom u Gazi, Yahyom Sinwarom, bio ključni donositelj odluka. Ti razgovori sada vise o koncu, unatoč nekim nadama ranije ovog mjeseca da se približavaju okvirnom sporazumu.
Ubojstva Hanije u Teheranu i Hezbolahova Shukra u Bejrutu značajna su i po vremenu i po mjestu. Brigadni general Assaf Orion, viši istraživač na izraelskom institutu za studije nacionalne sigurnosti, rekao je da dvije smrti "povećavaju vjerojatnost odgovora Osovine, omogućavajući iranske i druge napade".
Iran godinama ulaže u regionalne zastupničke skupine, neformalno poznate kao "Osovina otpora" - protuizraelski i protuzapadni savez, opskrbljujući ih novcem, oružjem i obukom dok Teheran nastoji proširiti svoj utjecaj na Srednji istok. Izraelski rat protiv Hamasa u Gazi iznio je taj dugogodišnji rat u sjeni s Iranom na otvoreno i rasplamsao stavove na globalnoj razini.
Bijela kuća je odbila odmah komentirati Hanijevu smrt. Dok je putovao Filipinima, američki ministar obrane Lloyd Austin je rekao da ne misli da je rat na Bliskom istoku neizbježan, ali ako Izrael bude napadnut, Sjedinjene Države će pomoći u njegovoj obrani.
Pročitajte i ovo
Tragedija kod Livna
Umro je Antonio (24), skočio je u jezero kako bi spasio mlađeg brata: Htio se osvježiti, a onda je samo nestao...
Proglašena tri dana žalosti
Iran je u srijedu proglasio tri dana žalosti nakon ubojstva političkog čelnika Hamasa Ismaila Hanije, ubijenog u Teheranu u napadu koji se pripisuje Izraelu.
"Islamska Republika Iran proglasila je tri dana žalosti nakon mučeništva Ismaila Hanije", priopćila je iranska vlada.
On je ubijen u srijedu u iranskoj prijestolnici, što su potvrdile palestinska militantna skupina Hamas i iranska elitna Revolucionarna garda, u odvojenim izjavama. Hanija je ubijen oko dva sata u noći na srijedu dok je boravio u "posebnoj rezidenciji za ratne veterane na sjeveru Teherana", objavili su iranski mediji.
"Daljnja istraga je u tijeku i uskoro će biti objavljeni" njezini rezultati, dodali su državni mediji.
Hamas je u priopćenju optužio Izrael da je ciljao Haniju i njegovog tjelohranitelja u napadu na zgradu u kojoj je boravio u Teheranu, gdje je u utorak sudjelovao na inauguraciji novog iranskog predsjednika. Iranski državni medij IRNA objavio je da se napad dogodio oko 2 sata ujutro po lokalnom vremenu, a uključivao je "projektil navođen iz zraka".
Ispraćaj za Haniju bit će održan u četvrtak u Teheranu, a njegovo će tijelo potom biti prebačeno u katarsku prijestolnicu Dohu gdje će biti pokopan, priopćio je Hamas u srijedu.
Iranski predsjednik je nakon napada rekao je da će Iran "braniti svoj teritorijalni integritet, dostojanstvo, čast i ponos i natjerati terorističke okupatore da požale zbog svojeg kukavičkog čina."
Vrhovni vođa Ali Hamnei kazao je da je "dužnost Teherana" osvetiti se za ubojstvo čelnika Hamasa jer se ono odvilo u glavnom gradu Irana. Oružano krilo Hamasa u srijedu je poručilo da će ubojstvo Hanije imati "ogromne posljedice za cijelu regiju".
"To ubojstvo", koje se pripisuje Izraelu, "podiže rat na novu razinu", dodale su u priopćenju brigade Ezzedine al-Kasam.
BBC piše da u posljednjih šest godina Hanija bio 10 do 15 puta u Teheranu i da se očito tamo osjećao sigurno. Također, dopisnik BBC-a je kontaktirao čelnike Hamasa koji su mu priznali da su u stanju šoka.
Pročitajte i ovo
vrućina popušta
Stiže promjena vremena s kišom i grmljavinom: Nakon toplinskog vala padaju temperature