Milijuni indijskih školaraca možda će uskoro kožne cipele, relikt iz kolonijalnog doba, izbaciti iz školske uniforme i zamijeniti ih platnenom obućom, na inicijativu parlamentarne zastupnice iz dinastije Gandhi, ujedno aktivistice za zaštitu životinja. Cipele od ulaštene crne kože 'opasne su za okoliš', 'nezdrave su' i 'neudobne', a također su relikt britanskog imperija, drži oporbena zastupnica Maneka Gandhi, aktivistica udruge za zaštitu životinja.
Pročitajte i ovo
Proveden očevid
Drama kod Benkovca: Iz za sada nepoznatog razloga 49-godišnjak napao četiri krave te ih ranio
U Srbiji
Ministar postao hit na društvenim mrežama: Svi su brzo primijetili da nešto nije kako treba
Njezin prijedlog da indijski školarci počnu obuvati platnenu obuću kakvu već koriste za satove tjelesnog, podržale su brojne službe, među njima i Središnja uprava za obrazovanje. Desetljećima su u Indiji kožne cipele dio propisane školske uniforme, baš kao i bijele čarapice, hlače i sako za dječake, te tunike za djevojčice. Škole, javne i privatne, razlikuju se po boji odjeće.
Maneka Gandhi, šogorica predsjednice Kongresne stranke Sonie Gandhi, drži da su kožne cipele, porijeklom iz Irske i Škotske, osmišljene za hladna stopala te upozorava da se svake godine zakolje 2,5 milijuna krava, koje Hindusi drže svetim životinjama, radi izrade cipela. Zastupnica je već uspjela nagovoriti 28 škola u gradu Madrasu da odustanu od kožne obuće, no konačnu odluku donosi nadležno ministarstvo. (Hina)