Zahtjev suda je, potvrdili su u ministarstvu agenciji FoNet, stigao u srijedu, ali se nitko od državnih dužnosnika nije očitovao o ovom dopisu iz ICTY, čija je glasnogovornica Magdalena Spalinska izjavila ranije da vlade Nizozemske i Srbije imaju tjedan dana od dobivanja zahtjeva da se izjasne o puštanju Šešelja na privremenu slobodu.
Pročitajte i ovo
Šok u Srbiji
Heroj koji je spasio bebu iz kontejnera: "Kosa joj je bila mokra..."
zbog tragedije u Novom Sadu
Šire se masovni prosvjedi u Srbiji, uključili se i glumci: Blokirano više od 50 fakulteta
Haški sud razmišlja o privremenom puštanju Šešelja na slobodu zbog mogućeg otezanja u procesu povezanog s imenovanjem novoga suca i vrmena potrebno da se on upozna sa slučajem. Spalinska je navela, da se od Srbije traži izjašnjenje može li osigurati da Šešelj bude u kućnom pritvoru, da ne dolazi u kontakt sa žrtvama i svjedocima, niti da na bilo kakav način utječe na njih.
ICTY: Pravomoćna presuda u slučaju 'Prlić i drugi' tek u lipnju 2017.
Traži se također i da vlada u Beogradu jamči sigurnost optuženog tijekom boravka na privremenoj slobodi, te da mu oduzme putovnicu i osigura policijsku pratnju u slučaju odlaska lječniku.
Haški suci, kako navode beogradski mediji, očekuju da s Beogradom budu u stalnoj vezi ukoliko Šešelja privremeno oslobode, te da ih se o situaciji na terenu izvješćuje svakih 14 dana ili odmah ukoliko Šešelj na bilo koji način prekrši uvjete privremenog puštanja na slobodu.
Od srbijanske vlade se još očekuje da odredi svoje predstavnika koji će Šešelja dopratiti iz Den Haaga i vratiti u pritvor kada tome bude vrijeme. Vojislav Šešelj, vođa Srpske radikalne stranke obavijestio je ranije Haški su da, ukoliko ga odluče privremeno pustiti na slobodu, ne prihvaća nikakva ograničenja, osim onog da neće napuštati teritorij Srbije.
Mediji u Srbiji spekuliraju da bi Šešelj mogao doputovati iz Den Haaga u subotu 28. lipnja, na veliki pravoslavni praznik Vidovdan. Šešelj je optužen za ratne zločine, ubojstva, progone na rasnoj, vjerskoj i poličkoj osnovi, te napad na civile na teritoriju Hrvatske i Bosne i hercegovine, a dragovoljno se predao ICTY-u u veljači 2003. u čijem je pritvoru sve do danas. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook