Povjerljivi UN-ovi dokumenti koje je po prvi put javnosti predočio HRW navode iskaze svjedoka da su mirovnjaci krijumčarili zlato, trgovali oružjem i streljivom s pobunjenicima i milicijama te blokirali nastojanja da se pobunjenici razoružaju.
Pročitajte i ovo
Zastrašujuće brojke
UN upozorava: "Čak 14.000 trudnica u Libanonu ugroženo je zbog izraelskih napada"
COP29
Klimatski summit UN-a u Azerbajdžanu u sjeni Trumpovih politika koje planira za SAD
HRW, čije je sjedište u New Yorku, je rekao da je vrlo malo učinjeno da se istraže izvješća o zloporabama počinjenim uglavnom u istočnim pograničnim područjima Konga gdje vlada bezakonje. Na tim se prostorima nalaze uporišta pobunjenika i milicije a tamo je razmještena većina mirovnih snaga u Kongu.
Skupina je također objavila neovisnu vanjsku analizu o Uredu za nadgledanje službi (OIOS), UN-ovom unutarnjem istražiteljskom uredu, koja ocjenjuje da je to tijelo nefunkcionalno te da treba biti ukinuto.
Glasnogovornik UN-a Farhan Haq je u New Yorku rekao da su Ujedinjeni narodi te navode "uzeli vrlo ozbiljno" ali ih nije želio dodatno komentirati.
UN je ustrajno nijekao navode o zloporabama koji su se tijekom prošle godine stalno pojavljivali u medijima.
Kemal Saiki, glasnogovornik UN-ove mirovne misije u Kongu jučer je rekao da u istraga OIOS-a nije našla "vjerodostojne dokaze" da su mirovnjaci trgovali oružjem te da je utvrđeno "samo nekoliko pojedinačnih slučajeva zloporaba o kojima su informacije proslijeđene njihovim državama".