U izjavi za Dnevnik televizije 'Pink' u srijedu navečer Jeremić je tako odgovorio na današnju izjavu hrvatskog predsjednika Stjepana Mesića da je akcija 'Oluja' bila legitiman akt.
Pročitajte i ovo
STrateško partnerstvo
Srbija i Rusija učvršćuju prijateljske odnose
Kvar na motoru
Vuk Jeremić za dlaku izbjegao zrakoplovnu nesreću
>> Jeremić ponovno Oluju nazvao akcijom etničkog čišćenja
Jeremić je rekao da mu je 'jako teško komentirati takvu izjavu najvišeg dužnosnika zemlje s kojom Srbija unatoč svemu pokušava imati najbolje moguće odnose'. Dodao je kako je Srbija 'učinila puno toga u pokušaju pružanja ruke pomirbe Hrvatskoj'.
'Zaista želimo najbolje moguće odnose u regiji. Želimo ostaviti prošlost, ali Srbija je umorna od ispričavanja, umorna od toga da se samo u nju upire prstom. Tijekom 90-ih godina događale su se neke stvari, predsjednik Mesić ih naziva legitimnim, a ja mislim da ih nijedan čovjek ne bi smio nazivati legitimnim. To su bile stvari koje su podrazumijevale etničko čišćenje, četvrt milijuna ljudi s jednog prostora bilo je prisiljeno da zbog jedne operacije hrvatske države napusti svoja ognjišta. Ako Hrvatska smatra da je to bilo legitimno, dobit će priliku da obrani to svoje mišljenje pred Međunarodnim sudom pravde. Srbija je odlučila da više nema izbora nego tužiti Hrvatsku za ratne zločine, za etničko čišćenje tijekom 1995. Predsjednik Mesić i najviši državni dužnosnici imat će priliku tamo objasniti kako je moguće da to bude legitimna akcija', rekao je Jermić za TV 'Pink'.
Na novinarski upit je li srbijanska tužba protiv Hrvatske uopće napisana, Jeremić je rekao kako je ona pripremljena i da će se učiniti sve da 'povijesni kontekst, sve ono što se događalo u 20. stoljeću - 1995., ali i zločini počinjeni u vrijeme NDH - budu dio tužbe i da bude dokumentirano materijalom koji će Srbija predočiti Međunarodnom sudu pravde'.
'Ovo je situacija za žaljenje. I Srbija i Hrvatska i sve ostale zemlje zapadnog Balkana trebaju se okrenuti zajedničkoj europskoj budućnosti. Ako su zemlje kao Njemačka i Francuska nakon stotina godina ratova i međusobnih razaranja mogle naći snage i okrenuti se zajedničkoj europskoj budućnosti i sada su najveće moguće saveznice u EU, mislim da to mogu i Srbija i Hrvatska, ali je očito neugodno pogledati istini u oči. Hrvatski dužnosnici, koji su to do sada odbijali, bit će primorani pogledati istini u oči i predstaviti svoje mišljenje pred sudom', kazao je Jeremić.
Na kraju je izrazio nadu da će 'sve što se radi rezultirati pomirbom i okretanjem europskoj budućnosti, europskoj obitelji naroda'.